Хўжайли туманини ҳар томонлама ривожлантириш масалалари келишиб олинди
Бугун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Оринбаев раҳбарлигида Хўжайли туманини ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш масалаларига бағишланган мажлис ўтказилди.
Ўтказилган мажлисда республика муассаса-ташкилот раҳбарлари, туман мутасаддилари, маҳалла фаоллари иштирок этди.
Кун тартибидаги масалалар доирасида жорий йилда туманда амалга оширилиши белгиланган чора-тадбирлар, режадаги қурилиш-таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари, аҳолининг фаровон ҳаётини таъминлаш, камбағаллик ва ишсизликни қисқартириш, янги иш ўринлари яратиш, ёшларга, ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларга, тадбиркорларга яқиндан ёрдам бериш борасидаги режалар кенг турда муҳокама қилинди.
Унда шунингдек, Камбағалликни қисқартириш давлат мақсадли жамғармаси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ёрдам маблағлари ва ёшлар учун берилган имтиёзлардан самарали фойдаланиб, фуқаролар бандлигини таъминлаш чораларини кўриш, маҳаллаларда микро ва кичик лойиҳаларни амалга оширишда яқиндан кўмаклашиш каби муҳим масалалар ҳақида сўз борди.
Мажлис якунида галдаги режалар белгилаб олиниб, мутасаддиларга аниқ топшириқлар берилди ва вазифалар тақсимланди.

Согласованы вопросы всестороннего развития Ходжейлинского района
Сегодня под руководством Аманбая Орынбаева, Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, состоялось заседание, посвящённое вопросам социально-экономического развития Ходжейлинского района.
В заседании приняли участие руководители республиканских учреждений и организаций, ответственные лица района, активисты махаллей.
В рамках повестки дня были подробно обсуждены меры, которые планируется реализовать в районе в текущем году: строительные, ремонтные и благоустроительные работы, обеспечение благополучной жизни населения, сокращение бедности и безработицы, создание новых рабочих мест, оказание целевой помощи молодёжи, гражданам, нуждающимся в социальной защите, а также предпринимателям.
Кроме того, обсуждались вопросы эффективного использования средств Государственного целевого фонда по сокращению бедности, ресурсов Национального агентства социальной защиты, предоставленных льгот для молодёжи, а также меры по обеспечению занятости населения и содействию реализации микро- и малых проектов в махаллях.
По итогам заседания были определены конкретные планы, даны точные поручения ответственным лицам и распределены задачи.