Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Р.Нуразизов Беруний туманида турли соҳаларда фаолият юритаётган ва таълим олаётган ёшлар билан учрашиб, уларнинг мурожаатларини жойида тинглади
Дастлаб Хоразм маҳалласи ҳудудида жойлашган цехда ёшларга аргон пайвандлашнинг сир-синоатини ўргатиб келаётган Ислом Худайбергенов фаолияти кўздан кечирилди.
Таъкидлаш жоизки, ушбу ўқув цехида ўқув курсларини тугатган ёшлар чет давлатларга қонуний равишда меҳнат миграциясига “профессионал уста” ҳисобида йўл олмоқда.
Автомобилларга замонавий детейлинг хизмат кўрсатиш соҳасида 100 млн сўм имтиёзли кредит эвазига фаолиятини бошлаган 24 ёшли тадбиркор Акмал Эргашев 3 нафар ёшларни иш билан таъминлаган. У бугунги кунда фаолиятини кенгайтиришни режа қилган.
Бундан кейин, “Эризон савдо мажмуаси”ни ташкил этиш ишлари ўрганилди. Мазкур савдо полигонида кўнгилочар болалар ўйингоҳи, шунингдек, умумий овқатланиш жойлари, қурилиш моллари дўконлари ўрин олган. Умумий қиймати 1 млн АҚШ доллар бўлган замонавий савдо иншоотида 100 нафардан ортиқ ёшлар доимий иш билан таъминланади. Ўрганишлар давомида мутасаддиларга ёшларнинг тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Ёшлар билан учрашувнинг кейинги манзили тумандаги 6-сонли болалар мусиқа ва санъат мактаби бўлди. Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари тўгараклар фаолияти билан танишди ҳамда ёшларнинг таклифларини тинглади.
Спорт мактабида “Президент олимпия чўққилари” спорт мусобақасига тайёргарлик кўраётган волейбол терма жамоасининг ўйинлари ҳамда уларга яратилган шарт-шароитлар кўздан кечирилди. Зиёкор маҳалласида уй таълимида таҳсил олаётган 65-сонли умумий ўрта таълим мактаб ўқувчиси Сурайё Султонназаровага ноутбук совға қилинди.
Албатта, ёшларнинг муаммоларини ўрганиш, уларга ҳар томонлама ёрдам бериш бугунги куннинг асосий тамойилларидан бирига айланган ва бундай эзгу ишлар тизимли равишда давом эттирилади.

Deputy Chairman of the Jokargy Kenes meets with youth in Beruniy District
R. Nurazizov, Deputy Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, met with young people working and studying in various fields in Beruniy District and listened to their concerns on site.
The visit began with a review of the work of Islom Khudaybergenov, who teaches young people argon welding skills at a workshop located in the Xorazm mahalla.
It should be noted that young people who complete training courses at this workshop leave for legal labour migration abroad as “skilled specialists.”
A 24-year-old entrepreneur, Akmal Ergashev, who launched a modern vehicle detailing business with a concessional loan of 100 million soums, has created jobs for three young people. He is currently planning to expand his business.
This was followed by a review of the work to establish the “Erizon” shopping complex. The facility will include a children’s entertainment area, public catering outlets and construction materials stores. The modern commercial complex, with a total value of US$1 million, will provide permanent jobs for more than 100 young people. During the visit, responsible officials were given specific instructions on supporting youth entrepreneurship.
The next venue for the meeting with youth was Children’s School of Music and Art №6 in the district. The Deputy Chairman of the Jokargy Kenes familiarized himself with the activities of the clubs and listened to the proposals of the young participants.
At the sports school, the games of the volleyball team preparing for the “New Uzbekistan Olympic Peaks” sports competition and the conditions created for them were reviewed. A laptop was presented to Surayyo Sultonnazarova, a student of Secondary School No. 65 in the Ziyokor mahalla, who studies through home-based education.
Studying the problems of young people and providing them with comprehensive support has become one of today’s key priorities, and such good initiatives will continue on a systematic basis.