Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Р.Нуразизов Беруний туманида турли соҳаларда фаолият юритаётган ва таълим олаётган ёшлар билан учрашиб, уларнинг мурожаатларини жойида тинглади
Дастлаб Хоразм маҳалласи ҳудудида жойлашган цехда ёшларга аргон пайвандлашнинг сир-синоатини ўргатиб келаётган Ислом Худайбергенов фаолияти кўздан кечирилди.
Таъкидлаш жоизки, ушбу ўқув цехида ўқув курсларини тугатган ёшлар чет давлатларга қонуний равишда меҳнат миграциясига “профессионал уста” ҳисобида йўл олмоқда.
Автомобилларга замонавий детейлинг хизмат кўрсатиш соҳасида 100 млн сўм имтиёзли кредит эвазига фаолиятини бошлаган 24 ёшли тадбиркор Акмал Эргашев 3 нафар ёшларни иш билан таъминлаган. У бугунги кунда фаолиятини кенгайтиришни режа қилган.
Бундан кейин, “Эризон савдо мажмуаси”ни ташкил этиш ишлари ўрганилди. Мазкур савдо полигонида кўнгилочар болалар ўйингоҳи, шунингдек, умумий овқатланиш жойлари, қурилиш моллари дўконлари ўрин олган. Умумий қиймати 1 млн АҚШ доллар бўлган замонавий савдо иншоотида 100 нафардан ортиқ ёшлар доимий иш билан таъминланади. Ўрганишлар давомида мутасаддиларга ёшларнинг тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Ёшлар билан учрашувнинг кейинги манзили тумандаги 6-сонли болалар мусиқа ва санъат мактаби бўлди. Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари тўгараклар фаолияти билан танишди ҳамда ёшларнинг таклифларини тинглади.
Спорт мактабида “Президент олимпия чўққилари” спорт мусобақасига тайёргарлик кўраётган волейбол терма жамоасининг ўйинлари ҳамда уларга яратилган шарт-шароитлар кўздан кечирилди. Зиёкор маҳалласида уй таълимида таҳсил олаётган 65-сонли умумий ўрта таълим мактаб ўқувчиси Сурайё Султонназаровага ноутбук совға қилинди.
Албатта, ёшларнинг муаммоларини ўрганиш, уларга ҳар томонлама ёрдам бериш бугунги куннинг асосий тамойилларидан бирига айланган ва бундай эзгу ишлар тизимли равишда давом эттирилади.

Заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Р. Нуразизов встретился с молодёжью Берунийского района и рассмотрел их обращения на месте
Заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Р. Нуразизов посетил Берунийский район, где встретился с молодёжью, обучающейся и работающей в различных сферах, и выслушал их обращения.
Сначала была изучена деятельность учебного цеха, расположенного в махалле Хорезм, где молодой специалист Ислам Худойбергенов обучает молодёжь искусству аргонной сварки. Следует отметить, что выпускники этого учебного центра имеют возможность легально трудоустраиваться за рубежом как квалифицированные специалисты.
В сфере современных услуг по детейлингу автомобилей 24-летний предприниматель Акмал Эргашев начал деятельность с использованием льготного кредита в размере 100 млн сумов и уже трудоустроил троих молодых специалистов. В настоящее время он планирует расширение своего бизнеса.
Далее была изучена организация работы торгового комплекса «Erizon». На торговой площадке предусмотрены детская игровая зона, предприятия общественного питания и магазины строительных материалов. В современном торговом объекте стоимостью около 1 млн долларов США будет постоянно трудоустроено более 100 молодых людей. В ходе изучения работы комплекса ответственным лицам даны конкретные поручения по поддержке предпринимательских инициатив молодёжи.
Следующим пунктом встречи стала Детская музыкальная и художественная школа №6 района. Заместитель Председателя Жокаргы Кенеса ознакомился с деятельностью творческих кружков и выслушал предложения молодых людей.
Также были проверены условия подготовки волейбольной сборной школы к спортивным соревнованиям «Президентские олимпийские вершины» и оценены созданные для спортсменов условия. В махалле Зиёкор ученице средней школы №65 Сурайё Султонназаровой, получающей образование на дому, был вручен ноутбук в подарок.
Безусловно, изучение проблем молодёжи и оказание им всесторонней поддержки стало одним из ключевых принципов сегодняшней политики, и такие инициативы системно продолжаются.