Қорақалпоғистонда гемодиализ марказлари очилиш арафасида
Гемодиализ - буйраклар ўз вазифасини бажара олмай қолганда (ўткир ёки сурункали буйрак етишмовчилиги) қонни аппарат ёрдамида сунъий тозалаш усулидир.
У "сунъий буйрак" қурилмаси орқали қондаги токсинлар, мочевина, ортиқча суюқлик ва электролитларни чиқариб ташлайди, организм интоксикациясининг олдини олади ва ҳаётни сақлаб қолади.
Сунъий буйрак қурилмасидан фойдаланиш учун беморларга қулайлик яратиш мақсадида давлат-хусусий шериклик асосида 500 минг АҚШ доллари инвестиция маблағлари ҳисобидан Беруний ва Қўнғирот туманларида "NEPHROCARE HEALTH SERVICES CENTRAL ASIA" хорижий корхонаси МЧЖ филиалини ташкил этиш белгиланган эди.
Шу асосда республикамизнинг икки туманида гемодиализ марказларининг қурилиш ишлари олиб борилиб, ускуналар ўрнатилмоқда ва беморлар учун барча қулай шароитлар яратилмоқда.

В Каракалпакстане накануне открытия центры гемодиализа
Гемодиализ - это метод искусственной очистки крови с помощью аппаратов, когда почки не выполняют свою функцию (острая или хроническая почечная недостаточность).
Она выводит токсины, мочевину, избыток жидкости и электролиты из крови через устройство "искусственная почка," предотвращая интоксикацию организма и спасая жизнь.
В целях создания удобств для пациентов при использовании аппаратов искусственной почки на основе государственно-частного партнерства за счет инвестиционных средств в размере 500 тысяч долларов США в Берунийском и Кунградском районах планировалось создать филиал иностранного предприятия ООО "NEPHROCARE HEALTH SERVICES CENTRAL ASIA."
На этой основе в двух районах республики ведутся строительные работы центров гемодиализа, устанавливается оборудование и создаются все удобства для пациентов.