Қаллибек Камалов таваллудининг 100 йиллиги муносабати билан ифторлик дастурхони ёзилди
Жорий йилнинг 18 март куни Нукус шаҳридаги "Оққуш" мажмуасида атоқли давлат ва жамоат арбоби Қаллибек Камалов таваллудининг 100 йиллиги муносабати билан ифторлик дастурхони ташкил этилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаэв сўзга чиқиб, таниқли давлат ва жамоат арбоби Қаллибек Камаловнинг чуқур билими, моҳир ташкилотчилик қобилияти билан юртимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қўшган муносиб ҳиссаси ҳақида таъкидлаб ўтди.
Ифторликда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Т.Худайбергенов, Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов иштирок этди.
Дарҳақиқат, халқимизнинг бугунгидек турмуш шароитини таъминлаш борасида кўплаб инсонлар фидокорона хизмат қилиб, ўз ҳаётини бағишлаган. Шундай инсонлардан бири сифатида Қаллибек Камаловнинг фидокорона хизматларини кўп миллатли халқимиз чуқур англайди ва юксак қадрлайди.
Ҳурматли Президентимизнинг Қаллибек Камоловга бўлган ҳурмат-эҳтироми юқори бўлганлигини барчамиз яхши биламиз.
Президентимиз ташаббуси билан эл ардоғидаги нурониймизнинг 100 йиллигини кенг нишонлаш бўйича Вазирлар Маҳкамасининг махсус қарори қабул қилиниб, бу бўйича махсус дастур ишлаб чиқилмоқда.
Муборак Рамазон ойида ўтказилган ифторлик дастурхони атрофида Қаллибек Камаловнинг ҳаёти ва меҳнат фаолияти ҳақида кенг тарзда сўз юритилди.
Албатта, у инсоннинг халқимиз фаровонлиги йўлидаги фидокорона хизматлари халқимиз хотирасида узоқ сақланиб қолади.

An iftar was held to mark the 100th anniversary of the birth of Kallibek Kamalov
On March 18 of this year, an iftar was organized at the “Oqqush” complex in the city of Nukus to commemorate the 100th anniversary of the birth of the renowned statesman and public figure, Kallibek Kamalov.
At the event, the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbayev, delivered a speech in which he emphasized that Kallibek Kamalov, a distinguished statesman and public figure, made a significant contribution to the country’s socio-economic development through his profound knowledge and exceptional organizational abilities.
The iftar was also attended by Presidential Adviser T. Khudaybergenov and Chairman of the Council of Ministers F. Ermanov.
Indeed, through their selfless dedication, individuals such as Kallibek Kamalov—who devoted their lives to the wholehearted service of the people—have made an immense contribution to ensuring the welfare and future of the nation. Our multinational people deeply recognize and highly appreciate Kallibek Kamalov’s devoted service.
We all know well that our esteemed President treated Kallibek Kamalov with profound respect and reverence.
At the initiative of the President, a special resolution of the Cabinet of Ministers was adopted to widely celebrate the 100th anniversary of our respected elder, and a dedicated program is currently being developed.
During the iftar, held in the blessed month of Ramadan, those present shared their memories of Kallibek Kamalov’s life and professional journey.
Undoubtedly, the image of Kallibek Kamalov—who devoted his life to serving the people—will remain in the memory of our nation for many years to come.