Нукус шаҳрида оммавий югуриш марафони ўтказилди
Бугун Нукус шаҳрида 5 йўналиш бўйича спортчилар, талабалар, уюшмаган ёшлар ва боғча тарбияланувчиларини ўз ичига олган оммавий югуриш марафони ўтказилди.
Марафоннинг тақдирлаш маросимида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев иштирок етди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида барча соҳалар қатори жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга, оммавий спортни кенг тарғиб қилишга, ёшларни спортга жалб етишга алоҳида эътибор қаратилиб, бу борада кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бугунги марафон ҳам ана шу йўналишдаги тадбирлардан бири бўлиб, спортчилар, ҳарбий хизматчилар, олий ўқув юртлари талабалари, маҳаллалардаги 7 ёшдан 70 ёшгача бўлган 5 мингдан ортиқ иштирокчиларни ўзида жамлади.
Албатта, бундай тадбирлар соғлом турмуш тарзини шакллантириш, халқимиз саломатлигини мустаҳкамлашда муҳим ҳисобланади.
Ӯтказилган марафон якунида рақибларидан устун келиб, ғолибликни қўлга киритган иштирокчилар медаль ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди.

A mass participation marathon was held in Nukus today
The event brought together a wide range of participants, including professional athletes, students, young people, and even children from kindergartens.
The award ceremony for the winners was attended by Amanbay Orynbayev, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
It was emphasized that in recent years, under the leadership of the country’s President, significant attention has been given to the development of physical culture and sports, the promotion of mass participation in athletics, and encouraging young people to lead active lifestyles. Large-scale initiatives have been implemented in this area.
Today’s marathon was one such initiative, attracting more than 5,000 participants, including athletes, military personnel, university students, and local residents ranging in age from 7 to 70.
Such events play an important role in promoting a healthy lifestyle and improving public well-being.