Амударё туманини ҳар томонлама ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев раҳбарлигида Амударё туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, давлат дастурлари доирасидаги белгиланган вазифалар, амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар ҳамда аввал берилган топшириқлар ижросига бағишланган мажлис ўтказилди.
Мажлисда дастлаб, маҳаллаларда янги иш ўринлари яратиш, тадбиркорликни йўлга қўйиш бўйича мутасаддиларнинг тақдимотлари тақдим қилинди.
Бундан сўнг маҳаллаларни обод қилиш, инфратузилма билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш, давлат дастурлари доирасида лойиҳаларни амалга ошириш, янги корхоналар фаолиятини ташкил этиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш, камбағалликни қисқартириш, фуқаролар турмуш даражасини яхшилаш борасидаги вазифалар ижроси масалалари танқидий кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, фуқароларнинг қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, ёшлар бандлигини таъминлаш, тадбиркорликни ривожлантириш, корхоналар фаолиятига яқиндан кўмаклашиш, банк хизматлари ва бозор инфратузилмасини яхшилаш бўйича ҳам топшириқларнинг ижроси масалалари ҳам муҳокама этилди.
Унда шунингдек, мазкур ишларни амалга оширишда айрим мутасаддиларнинг ўз вазифасига совуққонлик билан қараётгани танқид қилиниб, камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Шу билан бирга, ўз вазифасини бажаришда хато ва камчиликларга йўл қўйган айрим масъулларга интизомий жазо қўллаш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрены вопросы всестороннего развития Амударьинского района
Под руководством Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева состоялось совещание, посвященное социально-экономическому развитию Амударьинского района, обеспечению занятости населения, выполнению задач, требующих реализации в рамках государственных программ, а также ранее данных поручений.
На совещании были представлены презентации ответственных лиц о создании новых рабочих мест и налаживании предпринимательства в махаллях.
Далее критически рассмотрены вопросы выполнения задач по благоустройству махаллей, решению проблем, связанных с инфраструктурой, реализации проектов в рамках государственных программ, организации деятельности новых предприятий, широкому внедрению возобновляемых источников энергии, сокращению бедности, повышению уровня жизни населения.
Вместе с тем обсуждены вопросы исполнения поручений по оказанию содействия жителям в получении дополнительного дохода, обеспечению занятости молодежи, развитию предпринимательства, содействию деятельности предприятий, улучшению банковских услуг и рыночной инфраструктуры.
Также были подвергнуты критике халатность некоторых должностных лиц в выполнении этих задач, указаны допущенные недостатки.
Вместе с тем даны поручения по применению дисциплинарных взысканий к отдельным ответственным лицам, допустившим ошибки и недостатки при исполнении своих обязанностей.