Жўқорғи Кенгес Раиси Амударё туманида ёшлар билан учрашди
Ҳурматли Президентимиз ташаббуси билан ёшларни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг ташаббусларини рағбатлантириш мақсадида белгиланган пайшанба - Ёшлар куни доирасида навбатдаги учрашув бўлиб ўтди. Ушбу учрашув ёшларнинг фикр ва ғояларини тинглаш, уларнинг ижодий ва ижтимоий лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ҳамда ҳаётий ва касбий салоҳиятини ривожлантиришга қаратилган.
Мана шу эзгу ташаббус доирасида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Амударё туманидаги ишсиз ва оталиққа олинган ёшлар билан учрашув ўтказди.
Учрашув олдидан, ёшлар учун бўш иш ўринлари меҳнат ярмаркаси ташкил этилди. Бундан ташқари, ёшлар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш борасида яратилган шароитлар, берилган имкониятлар бўйича тақдимот йиғилганлар эътиборига ҳавола этилди.
Учрашувда Жўқорғи Кенгес Раиси мамлакатимизда Президентимиз томонидан Қорақалпоғистонлик ёшларга қаратилаётган юқори эътибор, уларнинг таълим олиши, касб-ҳунар эгаллаши ва ўз салоҳиятини намоён этиши учун яратилаётган имкониятлар ҳақида алоҳида сўз юритди. Шу билан бирга, бундай имкониятлардан ўринли фойдаланиб, юқори натижаларга эришаётган ёшлар сони ортиб бораётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Учрашув давомида ёшлар ҳам фаол иштирок этиб, ўзларини қизиқтирган масалалар, муаммо ва таклифларини очиқ ва эркин тарзда билдирди. Унда иш билан таъминлаш, тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш, имтиёзли кредитлар олиш, касб-ҳунар ўрганиш ва таълим соҳасига оид масалалар кўтарилди.
Ҳар бир кўтарилган масала Жўқорғи Кенгес Раисининг шахсан назоратига олиниб, соҳа мутасаддиларига тез орада ижобий ечим топтириш бўйича топшириқлар берилди.

Chairman of the Jokargy Kenes Meets with Youth in the Amudarya District
As part of the weekly “Youth Day” initiative introduced at the initiative of the President, another meeting was held aimed at supporting young people and encouraging their initiatives. The purpose of such engagements is to establish an open dialogue with youth, listen to their ideas and proposals, support their creative and social projects, and foster their personal and professional development.
Within the framework of this initiative, the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, met with unemployed youth and those under social care in the Amudarya district.
Prior to the meeting, a job fair was organized for young participants. In addition, a presentation was delivered highlighting the conditions and opportunities created to support youth initiatives.
During the meeting, the Chairman provided a detailed overview of the special attention given by the President to the youth of Karakalpakstan, emphasizing the expanding opportunities for education, vocational training, and self-realization. It was also noted with particular satisfaction that an increasing number of young people are making effective use of these opportunities and achieving notable success.
The meeting was marked by active participation from the youth, who openly raised their questions, concerns, and proposals. Key topics included employment, entrepreneurship development, access to concessional loans, vocational training, and education.
Each issue raised during the discussion was taken under the personal supervision of the Chairman of the Jokargy Kenes, and specific instructions were given to the responsible officials to ensure their prompt and effective resolution.