ХАЛҚИМИЗГА ЯНГИ ЙИЛ ТАБРИГИ
Барчангизни ўзида улуғ мақсад ва энг эзгу ниятларни мужассам этган, халқимизга ўзгача қувонч ва умид бағишлаб, катта яратувчанлик ишларига руҳлантираётган Янги йил байрами билан қизғин табриклайман.
Якунланаётган йил дунё халқлари, шу қатори ватандошларимиз учун ҳам коронавирус инфекциясининг юртимизга кириши ва тарқалиши, унинг оқибатлари билан боғлиқ оғир ва синовли кунларни олиб келгани аччиқ ҳақиқатдир.
Аммо юртимизда Ҳурматли Президентимиз Ш.М.Мирзиёев томонидан бир қатор муҳим фармон ва қарорларнинг ўз вақтида қабул қилиниши, аниқ вазифаларнинг белгиланиши, амалий чора-тадбирларнинг амалга оширилиши, қолаверса, халқимизнинг оғизбирчилиги, меҳнатсеварлиги, фидойилиги туфайли юртимизнинг ижтимоий-иқтисодий ҳаётида бир қатор натижаларга эришилди, десак асло муболаға бўлмайди.
Бунинг амалий кўринишини, аввало, инсонларнинг саломатлигини ҳамда аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш, пандемия туфайли даромадсиз қолган оилаларни қўллаб-қувватлаш, иқтисодиёт тармоқларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш сингари бир қатор йўналишларда амалга оширилган эзгу ишлар мисолида кўришимиз мумкин.
Айниқса, Ҳурматли Президентимизнинг ташаббуси билан «Саховат ва кўмак» умумхалқ ҳаракатининг йўлга қўйилгани, «Темир дафтар», «Ёшлар дафтари» ва «Аёллар дафтари»нинг жорий этилгани – инсонларнинг оғирини енгил қилиб, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлашда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Яна бир аҳамиятли жиҳати шундаки, бугун халқимиз тинч ва тотув ҳаётда, эртанги кунига катта ишонч ва аниқ мақсадлар билан келажакка қадам ташлаб бормоқда.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоиз, Ҳурматли Президентимизнинг 2020 йил 2 октябрь куни Қорақалпоғистонга ташрифи давомида республикамизни ижтимоий-иқтисодий томондан янада ривожлантириш, халқимизнинг бахтли ва фаровон турмушини таъминлаш бўйича белгилаб берган вазифалари катта яратувчанлик ишларига кенг йўл очмоқда.
Мана шу асосда қабул қиинган махсус қарор бўйича барча шаҳар ва туманларимизнинг ўзига хос “ўсиш нуқта”ларидан келиб чиққан ҳолда 2020-2022 йиллар давомида умумий қиймати 12 триллион 292,7 миллиард сўмлик 1359 лойиҳани ишга тушириш режалаштирилган бўлса, 2020-2023 йилларда йўл-транспорт, муҳандислик-коммуникация инфратузулмаси, ижтимоий соҳа объектлари ва бошқа йўналишдаги 1444 объектда 8 триллион 917 миллиард сўмлик қурилиш-таъмирлаш ишларини амалга ошириш кўзда тутилмоқда. Қарор талабларининг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш орқали халқимиз учун 45 мингдан ортиқ янги иш ўринларини яратиш имконияти пайдо бўлмоқда.
Албатта, бундай кенг кўламли ишлар кўнгилларда фахр-ифтихор туйғуларини уйғотиш билан бирга, инсонларни юртимизда амалга оширилаётган эзгу ишларга ҳисса қўшишга руҳлантиради.
Яна бир муҳим томони, якунланаётган йилнинг 29 декабрь куни Ҳурматли Президентимизнинг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида халқимиз тақдири ва юртимиз келажагига оид жуда долзарб масалаларга эътибор қаратилгани, кечиктириб бўлмайдиган вазифаларнинг белгиланиши барчамиз учун катта дастур бўлиб хизмат қилади.
Жумладан, Орол денгизи ҳалокати оқибатида юзага келган экологик фожиалар таъсирини юмшатишга қаратилган ҳаракатларнинг қатъий давом эттирилиши, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти билан ҳамкорликда тузилган Оролбўйи минтақасида инсон хавфсизлигини таъминлаш бўйича кўп томонлама Траст фонди доирасидаги амалий ишларнинг янада кучайтирилиши юртимизнинг янги тарихида ўчмас из қолдирадиган йирик воқеалардан ҳисобланади.
Қадрли ватандошлар!
Кириб келаётган янги «Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш» йили ўзида янада юксак мақсад ва вазифаларни мужассам этиб, барчани буюк ишларга бошламоқда.
Юртимизда бошланаётган Янги йилда ҳам халқимизнинг турмуш даражасини яхшилаш, уларнинг бандлигини таъминлаш, айниқса, кам таъминланган, ёрдамга муҳтож оилаларга ёрдам кўрсатиш, ёшларни ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш, тадбиркорликни жадал ривожлантириш сингари бир қатор масалалар асосий вазифаларимиздан бўлиб қолаверади.
Яратувчан халқимиз мана шундай масъулиятли вазифаларни амалга оширишга муносиб ҳисса қўшишига, юртимизнинг тақдири ва унинг келажаги йўлидаги савобли ишларда фаол қатнашишига қатъий ишонамиз.
Сизларни яна бир марта Янги йил байрами билан қизғин табриклаб, барчангизга мустаҳкам соғлик, ишларингизга катта муваффақиятлар тилайман!
Кириб келаётган Янги йилда халқимизнинг насибаси мўл бўлсин, ҳар бир инсонга, ҳар бир оилага бахт, қувонч, шодлик ва давлат олиб келсин!

НОВОГОДНЕЕ ПОЗДРАВЛЕНИЕ НАРОДУ
От всей души поздравляю всех вас с Новым годом, который воплощает в себе благие цели и стремления, дарит народу радость и надежду, вдохновляя на дальнейшее созидание и свершения!
К сожалению, уходящий год принёс немало тяжелых дней и испытаний, связанных с коронавирусной инфекцией и её последствиями, как для народов всего мира, так и для наших соотечественников.
Однако, следует отметить, что благодаря своевременному принятию нашим Уважаемым Президентом Ш.М.Мирзиёевым ряда важнейших указов и постановлений, обозначению конкретных задач, реализации практических мер, а также слаженному и самоотверженному труду нашего народа удалось добиться значительных результатов в социально-экономической жизни страны.
Практическое проявление этого можно увидеть, в первую очередь, на примере осуществляемых мер по охране здоровья и социальной защите населения, поддержке семей, лишившихся дохода из-за пандемии, обеспечении бесперебойного функционирования отраслей экономики.
Также, создание по инициативе нашего Уважаемого Президента общенародного движения «Доброта и поддержка», внедрение «Железной тетради», «Молодёжной тетради» и «Женской тетради» играют важную роль в социальной защите и существенно облегчают жизнь населения.
Примечательно, что наш народ в мире и согласии, с конкретными целями и уверенностью в завтрашнем дне твёрдо шагает вперёд, в будущее.
Необходимо особо подчеркнуть, что задачи по дальнейшему социально-экономическому развитию республики, обеспечению достойной жизни народа, обозначенные нашим Уважаемым Президентом в ходе его визита в Каракалпакстан 2 октября 2020 года, открывают широкие пути для большой созидательной работы в этом направлении.
Исходя из «точек роста» всех городов и районов республики, обозначенных в специально принятом постановлении, в 2020-2022 годах намечается реализовать 1359 проектов на общую сумму 12 триллионов 292,7 миллиард сум, а в 2020-2023 годах осуществить строительно-ремонтные работы 1444 объектов дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной инфраструктуры, социальной сферы и других отраслей на сумму 8 триллионов 917 миллиард сум. Своевременное и качественное выполнение требований постановления даёт возможность для создания свыше 45 тысяч новых рабочих мест.
Безусловно, наряду с чувством гордости и удовлетворения, такая широкомасштабная работа вдохновляет каждого быть причастным, вносить свой вклад в созидательную работу, осуществляемую в стране.
Еще одно значительное событие, состоявшееся 29 декабря уходящего года – Обращение Уважаемого Президента Олий Мажлису, где был сделан особый упор и определены неотложные задачи по важнейшим вопросам, связанным с судьбой и будущим народа, которые будут служить для всех нас большой программой для дальнейших действий.
Также, планомерное продолжение усилий и действий по смягчению последствий экологических проблем, возникших в результате Аральской катастрофы, дальнейшее усиление практической работы в рамках многопартнёрского трастового фонда по обеспечению человеческой безопасности для региона Приаралья, созданного под эгидой ООН, являются незабываемыми, важнейшими событиями, которые оставят яркий след в новой истории страны.
Наступающий новый год – «Год поддержки молодёжи и укрепления здоровья населения» воплощает в себе ещё более благородные и высокие цели и задачи, призывая всех нас к великим делам и свершениям.
Улучшение условий жизни, обеспечение занятости населения, оказание помощи нуждающимся семьям, поддержка молодёжи и женщин, интенсивное развитие предпринимательства и ряд других вопросов в наступающем году будут в центре нашего внимания и останутся в числе наших приоритетных задач.
Твёрдо уверен, что наш трудолюбивый, созидающий народ внесёт свой достойный вклад в осуществление таких ответственных, благородных задач и станет активным участником, творцом судьбы и великого будущего страны.
Ещё раз горячо и искренне поздравляю всех и каждого с Новым годом, желаю крепкого здоровья и новых свершений!
Пусть в наступающем новом году в каждой семье, во всей нашей стране будут мир, счастье и благополучие!