Jo'qorg'i Kenges Raisi eng olis harbiy qismlarda ko'rkam binolarni foydalanishga topshirdi
So'nggi yillarda Qurolli Kuchlarimizda olib borilayotgan keng qamrovli islohotlarning asosiy maqsadi harbiy xizmatchilar va ularning oila a'zolarining ijtimoiy himoyasini ta'minlash, xizmatni o'tash va yashash uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, qo'shinlarning jangovar shayligini yuksaltirishga qaratilgan. Qurolli Kuchlarimiz tashkil topganining 30 yilligi va “Vatan himoyachilari kuni” bayrami arafasida mamlakatimiz bo'ylab foydalanishga topshirilayotgan ijtimoiy va jangovar tayyorgarlik ob’ektlari bunga yaqqol misol.
7 yanvar kuni Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesining Raisi, hududiy harbiy-mamuriy sektor boshlig'i M.Kamalov hamda Shimoliy-g'arbiy harbiy okrugi qo'shinlari qo'mondoni Nukus tumanida joylashgan harbiy qismlarning birida harbiy xizmatchilarga bayram arafasida tuhfa sifatida yangidan qurilgan ko'rkam Ma'naviyat va ma'rifat markazi hamda qism shtabi binolarini foydalanishga topshirdi.
Tantanali tadbirda harbiy xizmatchilar va ularning oila a'zolari, Qurolli Kuchlar faxriylari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari hamda quruvchilar ishtirok etdi.
Ta'kidlash joizki, bundan oldin eng olis garnizonda joylashgan mazkur harbiy shaharchada istiqomat qilayotgan harbiy xizmatchilar o'z farzandlarini fan va sport to'garaklariga berishda muammolar vujudga kelardi.
Garnizondagi 2-sonli harbiy shaharcha hududida 2021 yilning mart oyida qurilishi boshlangan mazkur ob’ekt ilgari bo'sh turgan 1100 kvadrat metr maydonda bunyod etilib, bino bir qavat va uch majmuadan iborat. Birinchi majmua tantanalar zali hamda mehmonlarni kutib olish xonalarini, ikkinchi majmua harbiy xizmatchilarning farzandlariga xizmat ko'rsatuvchi matematika, mental arifmetika, ona tili, ingliz tili, rus tili va kompyuter savodxonligi bo'yicha to'garak xonalarini o'z ichiga oladi. Uchinchi majmua sportni ommalashtirish, sog'lom turmush tarzini targ'ib qilishga xizmat qilib, unda yopiq sport maydonchasi, fitnes hamda og'ir atletika bilan shug'ullanish uchun zallar barpo etildi.
Tadbir davomida harbiy qismning kapital ta'mirdan chiqqan 22 xizmat xonasidan iborat bo'lgan ikki qavatli shtab binosi ham ezgu niyatlar bilan foydalanishga topshirildi.

Председатель Жокаргы Кенеса ввел в эксплуатацию благоустроенные здания в самых отдаленных воинских частях
2077
Основной целью проводимых в последние годы в Вооруженных Силах комплексных реформ является обеспечение социальной защиты военнослужащих и членов их семей, создание благоприятных условий для прохождения службы и проживания, повышение боеспособности войск. Ярким примером этого являются объекты социальной и боевой подготовки, вводимые в эксплуатацию по всей стране в преддверии 30-летия образования Вооруженных сил и празднования “Дня защитника Отечества”.
7 января председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, начальник территориального военно-офицерского сектора М.Камалов и командующий войсками Северо-Западного военного округа в качестве праздничного подарка военнослужащим в одной из воинских частей, расположенных в Нукусском районе, сдали в эксплуатацию здания вновь построенного центра Духовности и просвещения и штаба части.
В торжественном мероприятии приняли участие военнослужащие и члены их семей, ветераны Вооруженных Сил, представители государственных и общественных организаций, а также строители.
Следует отметить, что ранее военнослужащие, проживающие в этом военном городке, расположенном в самом отдаленном гарнизоне, имели проблемы с передачей своих детей в научные и спортивные кружки.
Данный объект, строительство которого началось в марте 2021 года на территории военного городка № 2 в гарнизоне, построен на ранее пустовавшей площади в 1100 квадратных метров, состоящей из одного этажа и трех комплексов. Первый комплекс включает в себя зал торжеств и помещения для приема гостей, второй-кружки по математике, ментальной арифметике, родному, английскому и русскому языку и компьютерной грамотности, обслуживающие детей военнослужащих. Третий комплекс служит популяризации спорта, пропаганде здорового образа жизни, в нем построены крытая спортивная площадка, залы для занятий фитнесом и тяжелой атлетикой.
В ходе мероприятия с благородными намерениями было также сдано в эксплуатацию двухэтажное здание штаба воинской части, состоящее из 22 служебных помещений, прошедших капитальный ремонт.