O‘zbekiston va Turkiya yetakchilari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar
1829
26 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Turkiya yetakchisini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, Turkiyaning do‘st xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama kun tartibidagi dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Turkiya ko‘p qirrali hamkorligi barqaror va jadal sur’atda rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar davom ettirilmoqda, o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari o‘smoqda. Ikki mamlakat yetakchi hudud va korxonalarining kooperatsiyasi kengaymoqda, birgalikda qator yirik investitsiya va infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda. Muhim madaniy-gumanitar dasturlar ro‘yobga chiqarilmoqda.
Davlat rahbarlari Toshkent shahrida o‘tkaziladigan Strategik hamkorlik bo‘yicha oliy darajadagi kengashning navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.

Лидеры Узбекистана и Турции рассмотрели вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
1749
26 февраля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил лидера Турции с днем рождения, искренне пожелав ему доброго здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира
и процветания дружественному турецкому народу.
В ходе разговора были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки дня.
С удовлетворением отмечено устойчивое и динамичное развитие узбекско-турецкого многопланового сотрудничества.
Продолжаются интенсивные контакты на разных уровнях, растут показатели взаимной торговли. Расширяются масштабы кооперации ведущих регионов и предприятий двух стран, совместно реализуется целый ряд крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов. Осуществляются важные культурно-гуманитарные программы.
Главы государств уделили особое внимание подготовке очередного заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня в городе Ташкенте.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной политики и взаимодействия в рамках региональных структур.