O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari bir-birini qutladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan bir-biriga tabrik yo‘lladi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti
V.V. Putin Janobi Oliylariga
Hurmatli Vladimir Vladimirovich!
Sizni va birodar Rossiya xalqini O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan tabriklayman.
Keyingi yillarda birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz bilan biz O‘zbekiston-Rossiya hamkorligini misli ko‘rilmagan yuksak strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga olib chiqdik hamda xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamladik.
Bugun O‘zbekiston va Rossiya hamkorligi ochiqlik, o‘zaro ishonch va qo‘llab-quvvatlash, bir-birining manfaatlarini hurmat qilish tamoyillari asosida faol rivojlanmoqda.
Amaliy hamkorligimizning barcha muhim yo‘nalishlarida yaqin va doimiy muloqot qilish imkonini beruvchi noyob, samaradorligini isbotlagan mexanizmlarga asos solindi.
O‘zaro savdo rekord ko‘rsatkichlarga yetdi. Keng ko‘lamli sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda. Gumanitar hamkorlik rivojlanmoqda, sog‘liqni saqlash, fan, madaniyat, san’at va ta’lim sohalaridagi aloqalar kengaymoqda.
Biz O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi do‘stlik va ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida bundan buyon ham izchil rivojlantirish va mustahkamlash niyatidamiz.
Sizga mustahkam sog‘lik va davlatchilik faoliyatingizga yangi muvaffaqiyatlar, do‘st Rossiya xalqiga esa farovonlik va ravnaq tilayman.
Chuqur hurmat bilan,
***
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev Janobi Oliylariga Hurmatli Shavkat Miromonovich! Davlatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan samimiy qutlovlarimni qabul qilgaysiz. O‘tgan o‘n yilliklar mobaynida Rossiya va O‘zbekiston tomonidan barcha yo‘nalishlarda sermahsul hamkorlik bo‘yicha katta tajriba to‘plandi, MDH, ShHT va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida konstruktiv sheriklik, mintaqaviy xavfsizlikka tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish yo‘lga qo‘yildi. Rossiya-O‘zbekiston strategik sherikligi va ittifoqchiligini bundan buyon ham har tomonlama mustahkamlashimizga ishonaman. Bu, hech shubhasiz, do‘st xalqlarimizning manfaatlariga javob beradi, Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash maqsadlariga mosdir. Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, mustahkam sog‘lik va muvaffaqiyatlar, O‘zbekistonning barcha fuqarolariga esa farovonlik va ravnaq tilayman. Hurmat bilan,Vladimir Putin,

Лидеры Узбекистана и России обменялись поздравительными посланиями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин обменялись поздравительными посланиями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений.
Его Превосходительству
господину В.В. Путину,
Президенту Российской Федерации
Уважаемый Владимир Владимирович!
Поздравляю Вас и братский народ России с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
За последние годы общими усилиями мы вывели узбекско-российское взаимодействие на беспрецедентно высокий уровень стратегического партнёрства и союзничества и ещё больше укрепили узы дружбы между нашими народами.
Сегодня сотрудничество Узбекистана и России активно развивается на основе принципов открытости, обоюдного доверия и поддержки, уважения интересов друг друга.
Учреждены доказавшие свою эффективность уникальные механизмы, позволяющие вести тесный и постоянный диалог по всем ключевым направлениям нашего практического взаимодействия.
Рекордных показателей достигла взаимная торговля. Осуществляются масштабные проекты промышленной кооперации. Развивается гуманитарное сотрудничество, наращиваются связи в сферах здравоохранения, науки, культуры, искусства и образования.
Мы намерены и далее последовательно развивать и укреплять отношения дружбы и многопланового партнёрства между Узбекистаном и Россией в интересах наших стран и народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов в Вашей государственной деятельности, а дружественному народу России - благополучия и процветания.
С глубоким уважением,
***
Его Превосходительству господину Ш.М. Мирзиёеву, Президенту Республики Узбекистан Уважаемый Шавкат Миромонович, Примите сердечные поздравления по случаю 30-й годовщины установления дипломатических отношений между нашими государствами. За прошедшие десятилетия Россией и Узбекистаном накоплен значительный опыт плодотворного сотрудничества на всех направлениях, налажено конструктивное взаимодействие в рамках СНГ, ШОС и других многосторонних структур, координация усилий в противостоянии угрозам и вызовам региональной безопасности. Убеждён, что мы будем и впредь всемерно укреплять российско-узбекистанское стратегическое партнёрство и союзничество. Это, несомненно, отвечает интересам наших дружественных народов, идёт в русле обеспечения мира и стабильности в Центральной Азии. Искренне желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья и успехов, а всем гражданам Узбекистана – благополучия и процветания. С уважением,Владимир Путин,