Hududlar rivoji va aholi bandligi - asosiy e’tiborda
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisining o‘rinbosari R.Nurazizov To‘rtko‘l tumanida bo‘lib, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan ishlar va yangi loyihalar bilan tanishdi.
O‘rganishlar davomida “Shodlik” MFYda aholiga ijtimoiy xizmat ko‘rsatish majmuasi va undagi “Mushtariy DSJN” o‘quv markazi faoliyati ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, Prezidentimizning 62-sonli qarori asosida 100 mln. so‘m imtiyozli kredit olib, o‘z ishini boshlagan yosh tadbirkor Muhayyo Komilovaning tikuvchilik ishlari o‘rganildi va mahalladagi ishsiz ayollarni kasanachilik asosida band qilish bo‘yicha hokim yordamchisiga tegishli tavsiyalar berildi.
Shuningdek, Jo‘qorg‘i Kenges Raisining o‘rinbosari “Guliston” MFY hududidagi “Baraka Tekstil Group” MCHJ faoliyati bilan ham yaqindan tanishdi. Ushbu korxonada 180 nafar ishchi xodimlar doimiy ish bilan band bo‘lib, o‘tgan 2025-yilda 21 mlrd. so‘mdan ortiq mahsulot ishlab chiqarilgan va chet elga 1,7 mln. dollarlik mahsulot yo‘naltirilgan.
Bundan keyin hududdagi Sport maktabi faoliyati o‘rganilib, yoshlarning shug‘ullanishi uchun yaratilgan sharoitlar ko‘zdan kechirildi. “Beruniy” MFY faollari bilan o‘tkazilgan samimiy suhbatda esa aholining farovonligini ta’minlash masalalari so‘z etildi.
Bu kabi o‘rganishlar hududlardagi “o‘sish nuqtalari”ni aniqlash, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi farovonligini ta’minlashga xizmat qiladi albatta.

Развитие регионов и занятость населения — в центре внимания
Заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Р. Нуразизов посетил Турткульский район, где ознакомился с ходом реализации проектов и работ в социально-экономической сфере.
В ходе поездки было изучено функционирование комплекса социальных услуг для населения в махалле «Шодлик», а также деятельность учебного центра «Муштарий ДСЖН», действующего при нём. Кроме того, рассмотрен опыт молодой предпринимательницы Мухайё Комиловой, которая, воспользовавшись льготным кредитом в размере 100 млн сумов в рамках постановления Президента №62, наладила швейное производство. По итогам визита помощнику хокима даны рекомендации по организации занятости безработных женщин махалли на основе надомного труда.
Также заместитель председателя Жокаргы Кенеса подробно ознакомился с деятельностью ООО «Барака Текстил Гроуп», расположенного на территории махалли «Гулистон». На предприятии на постоянной основе трудятся 180 человек. В 2025 году здесь произведено продукции на сумму свыше 21 млрд сумов, при этом экспорт составил 1,7 млн долларов.
Далее была изучена работа районной спортивной школы — внимание уделено условиям, созданным для занятий молодёжи. В ходе открытого и содержательного диалога с активом махалли «Беруний» обсуждены вопросы повышения благосостояния населения.
Подобные выездные изучения, безусловно, способствуют выявлению «точек роста» на местах, поддержке предпринимательства и обеспечению устойчивого повышения уровня жизни населения.