"Destination Karakalpakstan 2026" forumi o‘tkazildi
Bugun Nukus shahridagi «Oq qush» majmuasida Qoraqalpog‘iston Respublikasining turizm salohiyatini xalqaro maydonda targ‘ib qilishga qaratilgan «Destination Karakalpakstan 2026» birinchi destinatsiya forumi o‘tkazildi.
Tadbirning ochilishida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining qo‘mita raisi M.Atamuratov so‘zga chiqib, tadbir ochilishi munosabati bilan yig‘ilganlarni tabrikladi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda barcha sohalar qatori iqtisodiyotimizning muhim tarmoqlaridan biri bo‘lgan turizmni rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratilib, bu borada keng ko‘lamli chora-tadbirlar davom ettirilmoqda.
Ana shunday yaratib berilgan imkoniyatlar natijasida yurtimizning turizm salohiyati yanada ortib, xorijlik mehmonlarning yurtimizga bo‘lgan qiziqishi ortmoqda.
O‘tkazilgan forumda shunday chora-tadbirlar qayd etildi va forum davomida mintaqamizda turizm tuzilmasini rivojlantirish, yangi turistik mahsulotlarni shakllantirish va xalqaro turizm bozoriga keng kirib borish masalalari muhokama qilindi.

Проведён форум «Destination Karakalpakstan 2026»
Сегодня в Нукусе, на площадке комплекса «Ак кус», состоялся первый форум дестинации «Destination Karakalpakstan 2026», направленный на продвижение туристического потенциала Республики Каракалпакстан на международной арене.
Церемонию открытия мероприятия ознаменовало выступление председателя комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Атамуратова, который поздравил участников с началом работы форума и подчеркнул его значимость.
Как было отмечено, в последние годы, наряду с другими сферами, особое внимание уделяется развитию туризма как одной из ключевых отраслей национальной экономики. В данном направлении последовательно реализуется комплекс масштабных мер, направленных на укрепление отрасли.
В результате проводимой работы существенно возрос туристический потенциал страны, а интерес иностранных гостей к Узбекистану демонстрирует устойчивую положительную динамику.
В ходе форума участники подробно обсудили актуальные вопросы развития туристической инфраструктуры региона, формирования новых конкурентоспособных туристических продуктов, а также расширения присутствия на международном туристическом рынке.