Joriy yilning 20-aprel kuni qabul qilingan 66-sonli Prezident farmoni bilan 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan “Yangi O‘zbekiston yoshlari – 2030” strategiyasi tasdiqlandi.
Farmonga ko‘ra, 2027-yil 1-yanvardan uy-joyga muhtoj yosh oilalarga birlamchi bozordan kvartira sotib olish uchun quyidagi tartibda ipoteka kreditlarini ajratish yo‘lga qo‘yiladi:
Ipoteka dasturi doirasida ipoteka kreditlari bo‘yicha hisoblangan foiz to‘lovlarining Markaziy bank asosiy stavkasidan oshgan qismi Davlat byudjetidan qoplab beriladi;
Quyidagi asosiy ijtimoiy mezonlarga muvofiq keladigan yosh oilalarga ipoteka krediti ajratiladi:
-ariza beruvchi hamda uning turmush o‘rtog‘i 30 yoshdan oshmagan bo‘lishi;
-ariza beruvchi hamda uning turmush o‘rtog‘i nomida so‘nggi 3-yilda mulk huquqi asosida ko‘chmas mulk mavjud emasligi.

Молодым семьям, нуждающимся в жилье, будут предоставляться ипотечные кредиты
Указом Президента № 66 от 20 апреля текущего года утверждена Стратегия «Молодежь Нового Узбекистана — 2030», рассчитанная на 2026–2030 годы.
В соответствии с документом, с 1 января 2027 года будет внедрен порядок предоставления ипотечных кредитов молодым семьям, нуждающимся в жилье, для приобретения квартир на первичном рынке.
В частности, в рамках ипотечной программы часть процентных платежей по ипотечным кредитам, превышающая основную ставку Центрального банка, будет компенсироваться за счет средств Государственного бюджета.
Ипотечные кредиты будут предоставляться молодым семьям, соответствующим следующим основным социальным критериям:
-возраст заявителя и его (ее) супруга (супруги) не должен превышать 30 лет;
-у заявителя и его (ее) супруга (супруги) в течение последних трех лет не должно быть в собственности недвижимого имущества.