Kegeyli tumanida yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazildi
Prezidentimiz topshirig‘i bilan payshanba yoshlar kuni deb belgilanib, shu asosda joylarda rahbar va yoshlar uchrashuvlari o‘tkazib kelinmoqda.
Shunday navbatdagi uchrashuv Kegeyli tumanida o‘tkazildi. Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev bir qator ishsiz va otaliqqa olingan, shuningdek, og‘ir toifadagi va faol yoshlar bilan uchrashdi.
Dastlab yoshlar uchun bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasi tashkil etildi. Bundan tashqari, yoshlar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasida yaratilgan sharoitlar, berilgan imkoniyatlar yuzasidan taqdimot namoyish etildi.
Ta’kidlash joizki, bu yoshlar bilan yaqinda Jo‘qorg‘i Kenges Raisi uchrashib, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va yaqindan yordam berish bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar bergan edi. Shu asosda 50 nafar yoshning uy sharoitida ishlab chiqarish va tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi uchun maxsus uskunalar olib kelish choralari ko‘rilmoqda. Bundan tashqari, bandlik, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va boshqa maishiy masalalar hal etilishi ko‘zda tutilgan.
Bugungi o‘tkazilgan uchrashuvda ham yoshlarning fikr-takliflari tinglanib, joyida yechimini topish choralari ko‘rildi va ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi.

В Кегейлийском районе состоялась встреча с молодёжью
В соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан четверг объявлен Днём молодёжи, и на этой основе на местах систематически проводятся встречи руководителей с молодёжью.
Очередная такая встреча состоялась в Кегейлийском районе. В ней принял участие Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, который встретился с рядом безработных, находящихся под патронажем, а также с молодыми людьми из социально уязвимых категорий и активной молодёжью.
В рамках мероприятия для молодёжи была организована ярмарка вакансий. Кроме того, была представлена презентация о созданных условиях и предоставленных возможностях по поддержке молодёжных инициатив.
Следует отметить, что ранее Председатель Жокаргы Кенеса уже встречался с данной категорией молодёжи и дал ответственным лицам соответствующие поручения по поддержке их инициатив и оказанию практической помощи. В этой связи принимаются меры по обеспечению 50 молодых людей специальным оборудованием для организации производственной деятельности на дому и ведения предпринимательства. Наряду с этим предусмотрено решение вопросов занятости, социальной поддержки и других бытовых проблем.
В ходе состоявшейся сегодня встречи также были заслушаны предложения и мнения молодёжи, приняты меры по их оперативному решению на месте, а ответственным лицам даны конкретные поручения по дальнейшей поддержке инициатив молодых граждан.