Nukus shahrida “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” hamda “Prezident Olimpiadasi” sport musobaqalarining 2-bosqichi — “Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Olimpiadasi”ga tantanali tarzda start berildi
418
Musobaqaning ochilish marosimida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi qo‘mita raisi M.Atamuratov, Sport vaziri Ye.Qutibayev va O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi ijrochi direktori Sh.Aytbayevlar ishtirok etdi.
Bellashuvlar sportning dzyudo turidan boshlanib tuman va shahar bosqichlarida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan sportchilar o‘z-aro kuch sinashadi.
“Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Olimpiadasi”ning keyingi bosqichlarida sportning boshqa yo‘nalishlari bo‘yicha ham musobaqalar davom ettirilishi belgilanib, g‘olib va sovrindorlar esa musobaqaning navbatdagi Respublika bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritadi.

В Нукусе состоялась торжественная церемония открытия второго этапа спортивных соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана» и «Президентская олимпиада» — «Олимпиады Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан».
276
В мероприятии приняли участие председатель комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Атамуратов, министр спорта Е.Кутыбаев, а также исполнительный директор каракалпакского отделения Национального олимпийского комитета Узбекистана Ш.Айтбаев.
Старт соревнованиям был дан по дзюдо. На татами встретились спортсмены, ставшие победителями районных и городских этапов, чтобы побороться за выход в следующую стадию турнира.
В рамках «Олимпиады Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан» также запланированы состязания по другим видам спорта. Победители и призёры получат право представить свои регионы на республиканском этапе соревнований.