Mintaqalararo hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Qoraqalpog‘iston delegatsiyasining Xitoy Xalq Respublikasiga tashrifining ikkinchi kuni muhim muloqotlar bilan o‘tdi.
Jumladan, Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoni rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Unda ikki davlat o‘rtasidagi savdo va iqtisodiy hamkorlik mustahkamlanib borayotganligini alohida ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orınbaev hurmatli Prezidentimizning Qoraqalpog‘istonga alohida e’tibori bilan investorlar uchun yaratilgan sharoitlar haqida keng turda ma’lumot berdi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi texnikalarini ishlab chiqarish hamda Kaustik soda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish hamda boshqa sohalarda amaliy investitsion loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish borasida 8 ta yo‘nalishda takliflar bildirildi.
Shinjon-Uyg‘ur xalq partiyasi kotibi Chen Syaotszyan zamonaviy qishloq xo‘jaligi, mutaxassislarni qayta tayyorlash, yashil iqtisodiyot, ekologiya, savdo-iqtisodiy hamkorlik hamda turizmni rivojlantirish borasida ijtimoiy-iqtisodiy masalalarida hamkorlikka tayyorligini bildirib, 4 ta yo‘nalishda qo‘shimcha ishlash bo‘yicha kelishib olindi.
Shinjon qishloq xo‘jaligi fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Alif Ersi bilan uchrashuv o‘tkazildi va unda chorva ozuqa bazasi uchun ekiladigan o‘simliklarni yetishtirish bo‘yicha keng hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, Xitoy tajribasini tadbiq etish hamda qishloq xo‘jaligini rivojlantirish istiqbollari belgilab olindi va ushbu yo‘nalish bo‘yicha memorandum imzolashga kelishib olindi.

Обсуждены вопросы межрегионального сотрудничества
Второй день визита делегации Каракалпакстана в Китайскую Народную Республику был насыщен важными встречами и переговорами.
В частности, состоялась встреча с руководством Синьцзян-Уйгурского автономного района. В ходе переговоров особо отмечалось последовательное укрепление торгово-экономического сотрудничества между двумя государствами.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев подробно проинформировал о благоприятных условиях, созданных для инвесторов благодаря особому вниманию уважаемого Президента к развитию Каракалпакстана.
Кроме того, были выдвинуты предложения по восьми направлениям сотрудничества, предусматривающим совместную реализацию практических инвестиционных проектов, в том числе в сфере производства сельскохозяйственной техники, организации выпуска каустической соды и в ряде других отраслей.
Секретарь народной партии Синьцзян-Уйгурского автономного района Чэнь Сяоцзян выразил готовность к сотрудничеству по социально-экономическим вопросам, включая развитие современного сельского хозяйства, переподготовку специалистов, «зеленую» экономику, экологию, торгово-экономические связи и туризм. По итогам встречи стороны договорились дополнительно проработать взаимодействие по четырем направлениям.
Также состоялась встреча с вице-президентом Академии сельскохозяйственных наук Синьцзяна Алифом Эрси. В ходе переговоров были определены перспективы развития сотрудничества в области выращивания кормовых культур для животноводства, внедрения китайского опыта и дальнейшего развития сельского хозяйства. По данному направлению достигнута договоренность о подписании меморандума.