Xitoy davlatida bo‘lib turgan Qoraqalpog‘iston delegatsiyasi tashrifning navbatdagi kunida Shinjon xususiy tadbirkorlar federatsiyasi raisi Ling Uing bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Amanbay Orınbaev Qoraqalpog‘istonning mavjud salohiyati haqida keng turda ma’lumot berdi va Shinjonlik tadbirkorlarni Qoraqalpog‘istonga taklif qildi.
Bundan keyin, qator kompaniyalar rahbarlari bilan sun’iy hovuzlarda baliq yetishtirish va akvakultura sohasi, paxta xomashyosini yetishtirish va qayta ishlash, qizilmiya ildizini qayta ishlash va an’anaviy xitoy tabobati mahsulotlarini ishlab chiqarish, Xitoy banki kreditlari hisobidan tayyor ishlab chiqarish zavodini qurish, mayning va kriptovalyuta faoliyati, tibbiyot sohasida kadrlar tayyorlash hamda davolash kabi yo‘nalishlar bo‘yicha muloqotlar bo‘lib o‘tdi.
Unda hurmatli Prezidentimiz tomonidan Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsion muhitni yaxshilash borasida yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumotlar berildi.
Uchrashuvlar yakuni bo‘yicha mayning va kriptovalyuta faoliyati bilan shug‘ullanish, gaz kondensatini qayta ishlash faoliyatini amalga oshirish, metall konstruksiya va qurilish mahsulotlari ishlab chiqarish, savdo, eksport-import hamda logistika sohalarida jami 227 mln AQSH dollariga teng loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, og‘ir va maxsus texnikalar ishlab chiqaruvchi “China railway construction heavy industry Co., Ltd.” korxonasi Qoraqalpog‘istonda o‘zining rasmiy servis xizmatlarini ko‘rsatuvchi filialini ochishga qaror qilganligi bildirdi.

В рамках визита в Китай достигаются важные договорённости
Делегация Каракалпакстана, находящаяся с визитом в Китайской Народной Республике, в очередной день пребывания провела встречу с председателем Федерации частных предпринимателей Синьцзяна Лин Уингом.
В ходе встречи Председатель Жокаргы Кенеса Аманбай Орынбаев подробно проинформировал о существующем потенциале Каракалпакстана, его инвестиционных возможностях и пригласил предпринимателей Синьцзяна к сотрудничеству и реализации совместных проектов на территории республики.
В дальнейшем состоялись переговоры с руководителями ряда компаний по таким направлениям, как развитие аквакультуры и выращивание рыбы в искусственных водоёмах, выращивание и переработка хлопкового сырья, переработка корня солодки и производство продукции традиционной китайской медицины, строительство готовых производственных предприятий за счёт кредитных средств китайских банков, деятельность в сфере майнинга и криптовалют, подготовка медицинских кадров, а также организация лечебной деятельности.
В ходе встреч была также представлена информация о мерах, реализуемых по инициативе уважаемого Президента страны, направленных на развитие предпринимательства в Каракалпакстане и дальнейшее улучшение инвестиционного климата в регионе.
По итогам переговоров достигнуты договорённости о реализации проектов общей стоимостью 227 миллионов долларов США в сферах майнинга и криптовалютной деятельности, переработки газового конденсата, производства металлоконструкций и строительной продукции, торговли, экспортно-импортных операций и логистики.
Кроме того, компания “China Railway Construction Heavy Industry Co., Ltd.”, специализирующаяся на производстве тяжёлой и специальной техники, сообщила о принятом решении открыть в Каракалпакстане официальный филиал сервисного обслуживания.