Xitoy davlatida bo‘lib turgan Qoraqalpog‘iston delegatsiyasi tashrifning navbatdagi kunida Shinjon xususiy tadbirkorlar federatsiyasi raisi Ling Uing bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Amanbay Orınbaev Qoraqalpog‘istonning mavjud salohiyati haqida keng turda ma’lumot berdi va Shinjonlik tadbirkorlarni Qoraqalpog‘istonga taklif qildi.
Bundan keyin, qator kompaniyalar rahbarlari bilan sun’iy hovuzlarda baliq yetishtirish va akvakultura sohasi, paxta xomashyosini yetishtirish va qayta ishlash, qizilmiya ildizini qayta ishlash va an’anaviy xitoy tabobati mahsulotlarini ishlab chiqarish, Xitoy banki kreditlari hisobidan tayyor ishlab chiqarish zavodini qurish, mayning va kriptovalyuta faoliyati, tibbiyot sohasida kadrlar tayyorlash hamda davolash kabi yo‘nalishlar bo‘yicha muloqotlar bo‘lib o‘tdi.
Unda hurmatli Prezidentimiz tomonidan Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsion muhitni yaxshilash borasida yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumotlar berildi.
Uchrashuvlar yakuni bo‘yicha mayning va kriptovalyuta faoliyati bilan shug‘ullanish, gaz kondensatini qayta ishlash faoliyatini amalga oshirish, metall konstruksiya va qurilish mahsulotlari ishlab chiqarish, savdo, eksport-import hamda logistika sohalarida jami 227 mln AQSH dollariga teng loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, og‘ir va maxsus texnikalar ishlab chiqaruvchi “China railway construction heavy industry Co., Ltd.” korxonasi Qoraqalpog‘istonda o‘zining rasmiy servis xizmatlarini ko‘rsatuvchi filialini ochishga qaror qilganligi bildirdi.

The delegation of Karakalpakstan, currently on a working visit to the People’s Republic of China, held another round of meetings during the course of its stay, including discussions with Lin Wing, Chairman of the Xinjiang Federation of Private Entrepreneurs.
During the meeting, Amanbay Orynbaev, Chairman of the Jokargy Kenes, provided detailed information on the existing potential of Karakalpakstan, its investment opportunities, and invited Xinjiang-based entrepreneurs to cooperate and implement joint projects in the region.
Subsequently, negotiations were held with the heads of several companies in areas such as aquaculture and fish farming in artificial reservoirs, cultivation and processing of cotton raw materials, processing of licorice root and production of traditional Chinese medicine products, construction of turnkey production facilities using credit financing from Chinese banks, activities in the field of mining and cryptocurrency, training of medical personnel, and the organization of healthcare services.
During the meetings, information was also presented on measures implemented on the initiative of the respected President of the country aimed at supporting entrepreneurship in Karakalpakstan and further improving the region’s investment climate.
As a result of the negotiations, agreements were reached on the implementation of projects worth a total of 227 million US dollars in the fields of mining and cryptocurrency activities, gas condensate processing, production of metal structures and construction materials, trade, import-export operations, and logistics.
In addition, China Railway Construction Heavy Industry Co., Ltd., a company specializing in heavy and specialized machinery, announced its decision to open an official service branch in Karakalpakstan.