Qoraqalpog‘iston delegatsiyasining Xitoy davlatiga tashrifi davom etmoqda
Xitoy davlatida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Amanbay Orınbayev rahbarligidagi Qoraqalpog‘iston delegatsiyasi Sian Raqamli texnologiyalar assossatsiyasi rahbari AI Yu hamda raqamli texnologiyalar sohasida faoliyat yurituvchi kompaniyalar rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda zamonaviy raqamli texnologiyalari, data markazlari va raqamli infratuzilma sohasida hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, qishloq xo‘jaligi, biotexnologiya va agrar innovatsiyalar sohasida faoliyat yurituvchi kompaniya rahbarlari bilan uchrashuvlar tashkil etilib, tuproq namligini saqlovchi biomateriallar, cho‘llanishga qarshi kurashish texnologiyalari, dorivor o‘simliklardan ekstrakt olish, sut yo‘nalishidagi qoramolchilik, kosmos texnologiyalari asosida agrar seleksiya sohalarida hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Shu kunning o‘zida maishiy texnika, qurilish oynalari va shisha mahsulotlari ishlab chiqarish sohasida faoliyat yurituvchi “Shaanxi Tianrun Technology Co., Ltd.” bosh direktori Jang Eryan hamda “Taiwan Glass Group” kompanyasi rahbariyati bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, Qoraqalpog‘istonda maishiy texnika, shisha va qurilish materiallari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish masalalari yuzasidan muloqot bo‘lib o‘tdi.
Unda shuningdek, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi hududda mazkur sohalar uchun zarur xomashyo bazasi va qulay investitsiya muhiti mavjudligini ta’kidlab, Xitoy kompaniyalarini Nukus shahrida ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etishga chaqirdi.

Делегация Каракалпакстана продолжает визит в Китайскую Народную Республику
Делегация Каракалпакстана во главе с Председателем Жокаргы Кенеса Аманбаем Орынбаевым, находящаяся с рабочим визитом в Китае, провела встречу с руководителем Сианьской ассоциации цифровых технологий АИ Ю, а также с руководителями компаний, работающих в сфере цифровых технологий.
В ходе переговоров были рассмотрены перспективы сотрудничества в области современных цифровых технологий, центров обработки данных и развития цифровой инфраструктуры.
Кроме того, состоялись встречи с представителями компаний, работающих в сфере сельского хозяйства, биотехнологий и аграрных инноваций. Обсуждались вопросы сотрудничества в направлениях разработки биоматериалов для сохранения влаги в почве, технологий борьбы с опустыниванием, экстракции из лекарственных растений, молочного животноводства, а также применения космических технологий в аграрной селекции.
В тот же день прошли переговоры с генеральным директором компании “Shaanxi Tianrun Technology Co., Ltd.” Чжан Эрянем и руководством “Taiwan Glass Group”, специализирующихся на производстве бытовой техники, строительного стекла и стекольной продукции. Стороны обсудили вопросы локализации производства бытовой техники, стекольной и строительной продукции на территории Каракалпакстана.
Председатель Жокаргы Кенеса подчеркнул, что в регионе имеются необходимые сырьевые ресурсы и благоприятный инвестиционный климат для развития указанных отраслей, и пригласил китайские компании к созданию производственных мощностей в городе Нукусе.