Президент Шавкат Мирзиёев 28 март куни Асакабанк ва Ўзсаноатқурилишбанк капиталига хорижий инвестициялар жалб этиш бўйича тақдимот билан танишди.
Иқтисодиёт ўсишида банк тизимининг аҳамияти катта. Юртимизда бу соҳадаги ислоҳотлар натижасида охирги уч йилда, банкларнинг умумий кредитлари хажми 2 баравар, капитал хажми 1,6 бараварга ошган.
Банкларимиз илк бор нуфузли халқаро кредит рейтингларига эга бўлиб, халқаро капитал бозорларида евробондлар жойлаштирди. Хусусий банклар ҳам кўпайди.
Шунингдек, Венгрия, Қозоғистон, Грузия, Туркиянинг нуфузли банклари Ўзбекистонга кириб келди. Ипотекабанк ислоҳ қилингани натижасида унинг капиталига стратегик хорижий инвестор сармоя киритди.
Бу ишларни давом эттириб, Асакабанк ва Ўзсаноатқурилишбанкка ҳам хорижий инвестициялар жалб этиш режалаштирилган. Шу мақсадда халқаро молия институтлари билан биргаликда бу банкларга 30 нафар малакали халқаро мутахассислар олиб келинди.
2023 йил давомида Ўзсаноатқурилишбанк капиталига 125 миллион доллар, Асакабанкка 100 миллион доллар маблағ жалб қилиниши кўзда тутилмоқда. Банкларнинг операцион фаолиятида замонавий дастурий IT маҳсулотлар ва 100 дан зиёд янги банк хизмат турлари жорий этилади.
Амалга ошириладиган ишлар натижасида 2027 йил натижалари бўйича Ўзсаноатқурилишбанк даромади 1,61 баравар, кредит портфели 1,74 бараварга ошиши кўзда тутилади. Асакабанкда депозитлар 1,71 баравар, банк активларининг ҳажми эса 1,72. Энг муҳими бу ва бошқа Ўзбекистон банкларига халқаро молия бозорларида ишонч ортади ва уларнинг фаолиятида қатнашиш учун хорижий инвестор ва ҳамкорларнинг қизиқиши ортади.
Тақдимотда мазкур жараёнга халқаро консультантларни таклиф этиш, уларнинг капиталини ошириш ва қўшимча инвестициялар жалб қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.

В капитал банков будут привлечены иностранные инвестиции
Президент Шавкат Мирзиёев 28 марта ознакомился с презентацией по привлечению иностранных инвестиций в капитал “Асакабанка” и “Узпромстройбанка”.
Значимость банковской системы в экономике велико. В результате реформ в этой области за последние три года в нашей стране объем банковского кредитования увеличился в 2 раза, капитал банков - в 1,6 раза.
Отечественные банки впервые получили престижные международные кредитные рейтинги и разместили евробонды на международных рынках капитала. Выросло количество частных банков.
Также на рынок Узбекистана вышли престижные банки Венгрии, Казахстана, Грузии, Турции. В результате трансформации "Ипотека-банка" в его капитал вложился стратегический иностранный инвестор.
В продолжение этой работы планируется привлечение иностранных инвестиций и в капитал "Асакабанка" и "Узпромстройбанка". Для этого совместно с международными финансовыми институтами в указанные банки привлечены 30 квалифицированных специалистов с международным опытом.
В течение 2023 года в капитал "Узпромстройбанка" предусматривается привлечение 125 миллионов долларов, "Асакабанка" - 100 миллионов долларов. В операционную деятельность будут внедрены современные программные продукты и более 100 новых видов банковских услуг.
В результате этой работы, как ожидается, по итогам 2027 года доходы "Узпромстройбанка" вырастут в 1,61 раза, кредитный портфель - в 1,6 раза. Депозиты в "Асакабанке" увеличатся в 1,71 раза, а объем банковских активов - в 1,72 раза. Самое важное, возрастет доверие к этим и другим банкам Узбекистана на международном финансовом рынке, повысится их привлекательность для иностранных инвесторов и партнеров.
В ходе презентации даны указания по приглашению международных консультантов в этот процесс, увеличению капитала и привлечению дополнительных инвестиций в банки.