Ўзбекистон Президенти Қирғизистон билан кооперация лойиҳаларини жадал амалга ошириш муҳимлигини кўрсатиб ўтди
1303
Тошкент инвестиция форуми дастури доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қирғиз Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Раиси – Президент Администрацияси раҳбари Ақилбек Жапаровни қабул қилди.
Ўзбекистон-Қирғизистон кўп қиррали ҳамкорлигига оид амалий жиҳатлар муҳокама қилинди.
Икки томонлама муносабатларнинг бугунги юксак даражаси мамнуният билан қайд этилди. Жадал мулоқотлар давом эттирилмоқда, муҳим иқтисодий лойиҳалар ва гуманитар дастурлар амалга оширилмоқда.
Яқинда Ўш шаҳрида Заҳириддин Муҳаммад Бобур номидаги театрнинг янгиланган биноси тантанали очилди, Қўқон шаҳрида эса спортчиларнинг спартакиадаси муваффақиятли ўтказилди. Ҳудудлар форуми ва Авлодлар учрашувини ўтказишга пухта тайёргарлик кўрилмоқда.
Давлатимиз раҳбари автомобилсозлик, энергетика, транспорт инфратузилмаси, пойтахтларда савдо уйларини очиш бўйича кооперация лойиҳаларини тезлаштириш зарурлигини таъкидлади.

Президент Узбекистана подчеркнул важность скорейшей реализации проектов кооперации с Кыргызстаном
В рамках программы Ташкентского инвестиционного форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Председателя Кабинета Министров – руководителя Администрации Президента Кыргызской Республики Акылбека Жапарова.
Были обсуждены практические аспекты узбекско-кыргызского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечен нынешний высокий уровень двусторонних отношений. Продолжаются интенсивные контакты, осуществляются важные экономические проекты и гуманитарные программы.
На днях в городе Оше торжественно открылся обновленный театр имени Захириддина Мухаммада Бабура, в городе Коканде успешно прошла спартакиада спортсменов. Ведется тщательная подготовка к проведению Форума регионов и встречи Диалога поколений.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость ускорения проектов кооперации в области автомобилестроения, энергетики, транспортной инфраструктуры, создания торговых домов в столицах.