Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Кўрфаз араб давлатлари – Марказий Осиё” олий даражадаги биринчи саммитидаги нутқи
1241
Бисмиллаҳир раҳмонир раҳим!
Муҳтарам делегациялар раҳбарлари!
Ҳурматли Бош котиб жаноблари!
Барчангизни бугун “Кўрфаз араб давлатлари – Марказий Осиё” олий даражадаги биринчи саммитида кўриб турганимдан ғоят мамнунман.
Мўътабар бўлган Макканинг рамзий дарвозаси – гўзал ва бетакрор Жидда шаҳридаги тарихий учрашувимизни анчадан бери кутаётган эдик.
Ушбу нуфузли анжуманимизни ўтказиш ташаббуси билан чиққани ҳамда тадбир юксак савияда ташкил этилгани учун Икки муқаддас масжид ходими, Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон Бин Абдулазиз Ол Сауд Аъло Ҳазратлари ҳамда Валиаҳд, Вазирлар Маҳкамаси раиси, биродаримиз Муҳаммад Бин Салмон Ол Сауд Ҳазрати Олийлари номларига билдирилаётган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Марказий Осиё ва Кўрфаз минтақаси халқларини азалдан яқин савдо алоқалари, муштарак қадрият ва урф-одатлар, энг муҳими, муқаддас ислом динимиз чамбарчас боғлаб туради.
Мовароуннаҳр ва Арабистон диёрлари ўртасидаги тарихий алоқаларни ривожлантиришда буюк мутафаккир ва аллома боболаримизнинг беқиёс хизматлари борлигини фахр билан эслаймиз. “Барча муҳаддисларнинг пешвоси” – улуғ аллома Имом Бухорий ана шундай сиймолардан биридир.
Мусулмон дунёсидаги олтита буюк муҳаддиснинг икки нафари минтақамизда туғилиб камол топгани, қадимий Бухоро эса “Қуббатул Ислом” номи билан шуҳрат қозонганидан ғурурланамиз.
Маълумки, тўққизинчи аср бошида Аббосийлар давлати пойтахтидаги “Донишмандлар уйи” деб ном олган академияда Марказий Осиёлик 200 дан ортиқ алломалар илмий фаолият олиб борганлар.
Мусо ал-Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Райҳон Беруний, Ибн Сино каби улуғ алломаларимиз эса бебаҳо илмий асарларини айнан гўзал ва мукаммал араб тилида яратиб, бутун дунёда шон-шуҳрат қозонганлар.
Ҳозирда пойтахтимизда сақланаётган муқаддас Мусҳафи шариф – Усмон Қуръони ўлкамиз ва араб диёрлари ўртасидаги алоқалар қадимий ва теран илдизларга эга эканидан далолат беради.
Бу каби ибратли мисолларни яна кўплаб келтириш мумкин.
Биз бундай буюк умумий тарихимиз ва меросимиз замонавий муносабатларимизга мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилиши учун барча кучимизни сафарбар этишга тайёрмиз.
Ҳурматли делегациялар раҳбарлари!
Атрофдаги хавф-хатарларга қарамай, минтақаларимиз тинчлик, барқарорлик ва тараққиёт макони бўлиб келмоқда.
Улкан иқтисодий, табиий ва интеллектуал ресурсларга эга бўлган Кўрфаз давлатларининг глобал барқарорлик ва энергетик хавфсизликни таъминлашдаги ўрни беқиёсдир.
Айни пайтда Марказий Осиё ва Кўрфаз давлатлари бир-бирларига ишончли ва узоқ муддатли ҳамкор сифатида қарамоқда.
Айниқса, сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг Кўрфаз мамлакатлари билан алоқалари янги босқичга кўтарилганини мамнуният билан таъкидлайман. Бугунги кунда юртимизда етакчи компания ва банкларингиз билан амалга оширилаетган умумий лойиҳалар портфели 20 миллиард доллардан ортди.
Ижобий тажрибаларимиздан келиб чиқиб, минтақаларимиз ўртасидаги амалий ҳамкорликни қуйидаги йўналишларда кенгайтиришни таклиф этамиз.
Биринчидан. Биз сиёсий соҳада кенг қамровли алоқаларни турли форматларда ривожлантириш тарафдоримиз.
Биродар давлатларимиз ва халқларимизни янада яқинлаштириш мақсадида келгусида кўп томонлама Дўстлик, минтақалараро боғлиқлик ва ҳамкорлик битимини ишлаб чиқиш масаласини биргаликда ўргансак, маъқул бўлар эди.
Иккинчи йўналиш – юқори технологиялар ва инвестициялар соҳасидаги ҳамкорликдир.
Биз инновациялар, “сунъий” интеллект, “яшил иқтисодиёт”, рақамлаштириш, “ақлли қишлоқ хўжалиги”, нано ва биотехнологиялар соҳаларидаги ҳамкорлик платформалари ва ишчи механизмларини яратишимиз керак.
Шу муносабат билан, мамлакатларимиз бизнес вакиллари иштирокида Қўшма инвесторлар кенгашини таъсис этишни ва унинг дастлабки йиғилишини Самарқандда ўтказишни таклиф этаман.
Минтақамизда Кўрфаздаги ҳамкорларимиз билан тузилган инвестиция фондлари салоҳиятидан унумли фойдаланиш ва етакчи банкларингиз фаолиятини кенгайтириш истагидамиз.
Шунингдек, “яшил энергетика” лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш мақсадида алоҳида “Йўл харитаси” ни қабул қилиш муҳим, деб ҳисоблайман.
Бугунги кунда мамлакатимизда АCWA Power, Мasdar, Мubadala, TACA, Nebras Power каби етакчи компаниялар билан умумий қуввати 15 гигаваттдан ортиқ қуёш ва шамол станцияларини барпо этиш ҳамда энергияни сақлаш лойиҳаларини амалга оширмоқдамиз.
Келгуси ойда Саудия Арабистони билан “яшил” водородни ишлаб чиқариш бўйича йирик лойиҳага тамал тошини қўямиз.
Учинчи йўналиш – савдо ва транспорт боғлиқлигини кучайтириш.
Кўрфаз давлатлари билан эркин савдо режимини жорий этиш, техник регламентларни уйғунлаштириш ва электрон тижоратни ривожлантириш долзарбдир.
Бу борада кўп томонлама Савдо битимини қабул қилиш масаласини экспертларимиз ишлаб чиқиши лозим.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш учун Кўрфаз давлатларига органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш механизмларини татбиқ этишга тайёрмиз.
Транспорт ва транзит соҳасида Ўрта транспорт коридорида энг мақбул тарифларни қўллаш, мавжуд мультимодал йўлаклардан кенг фойдаланиш ва тўғридан-тўғри авиақатновларни мақсадли субсидиялаш ёрдамида кўпайтиришни таклиф этаман.
Кўрфаз давлатларини энг яқин ва қулай йўл орқали минтақамиз билан боғлайдиган Трансафғон темир йўлини қуриш стратегик лойиҳасида сизларни фаол иштирок этишга чорлаб қоламан.
Ушбу йўл транспорт харажатлари ва юкларни етказиб бериш муддатларини икки баробарга қисқартириш имконини беради.
Бу йўналишларда аниқ таклифлар ишлаб чиқиб, амалга ошириш мақсадида савдо ва транспорт вазирларимизнинг мунтазам мулоқотини йўлга қўйиш умумий манфаатларимизга хизмат қилади.
Кейинги муҳим йўналиш – экология ва иқлим ўзгаришлари масаласи. Глобал Иқлим саммити бу йил Дубайда бўлиб ўтиши Кўрфаз давлатларининг мазкур йўналишда эришаётган ютуқлари халқаро эътирофидир.
Шунингдек, Саудия Арабистонининг “Яқин Шарқ яшил ташаббуси” минтақа экологик тизимини тубдан яхшилашга салмоқли ҳисса қўшаётгани таҳсинга сазовордир.
Юртимизда очилаётган Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университети негизида биргаликда халқаро тадқиқотлар дастурини тайёрлаш ғоямизни маъқуллайсизлар, деб ишонаман.
Эътиборингизни бешинчи йўналиш – туризм соҳасига қаратмоқчиман. Кўрфаздан сайёҳлар сонини кўпайтириш мақсадида биз бу давлатлар аҳолисига визасиз тартибни жорий этганмиз.
“Кўрфаз – Марказий Осиё” ягона визасиз сайёҳлик маконини ва туристлар учун мўлжалланган замонавий кластерларни яратиш, қўшма туристик маҳсулотларни кўпайтириш айни муддао бўлар эди.
Бундан ташқари, минтақаларимиз етакчи сайёҳлик операторлари форумини 2024 йилда Ислом дунёси туризм пойтахти, деб эълон қилинган Хива шаҳрида ўтказишни таклиф этаман.
Гуманитар йўналишда давлатларимизда миллий маданият ҳафталиклари, маданий мерос кўргазмаларини ташкил этиш орқали биродар халқларимизни янада яқинлаштирган бўлар эдик.
Ҳозир Ўзбекистонда юз мингдан зиёд нодир қўлёзмалар сақланмоқда. Бу борада Ўмон Султонлиги кўмагида пойтахтимизда йирик лойиҳа амалга оширилганини биз миннатдорлик билан таъкидлаймиз.
Ҳурматли анжуман қатнашчилари!
Биз дунёда кузатилаётган исломофобия ҳолатлари билан биргаликда курашишимиз ва бу борада Ислом ҳамкорлик ташкилоти доирасида амалий қадамлар қўйишимиз керак.
Умуман олганда ушбу ташкилотнинг масъулияти ва вазифаларини қайта кўриб чиқиш вақти келди, деб ҳисоблайман.
Терроризм, экстремизм, радикализм ва наркотрафикка қарши курашиш, ёшларимизни бу каби хавф-хатарлар Интернет ва бошқа воситалар орқали тарқалишидан асраш борасида алоқаларимизни кучайтиришни даврнинг ўзи талаб қилмоқда.
Диққатингизни Афғонистон муаммосига қаратишни истар эдим. Бу юртда тинчлик ўрнатмасдан, нафақат минтақамиз, балки глобал хавфсизликни ҳам таъминлаш мумкин эмас.
Шу маънода, Қатар ҳукумати ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби ташаббуси билан май ойида Доҳада ўтказилган махсус вакиллар илк учрашувлари натижаларини ижобий баҳолаймиз.
Умуман олганда, бизнинг минтақаларимиз ташаббускор бўлиб, катта-катта минбарлардан Афғонистон муаммоларига бутун дунё эътиборини жалб этишимиз, афғон халқи ҳаётини енгил қилишга муносиб ҳисса қўшишимиз керак.
Муҳтарам саммит иштирокчилари!
Бугунги мулоқотимиз, билдирилган фикр-мулоҳаза ва таклифлар алоқаларимизнинг катта салоҳиятини кўрсатди.
Минтақаларимиз энди учрашмоқда ва катта ҳамкорлик эшигини очмоқда. Бунинг учун биродаримиз Валиаҳд Муҳаммад Ол Сауд Ҳазрати Олийларига яна бир бор алоҳида ташаккур айтаман.
Бу каби очиқ ва самарали учрашувларни изчил давом эттириш учун навбатдаги саммитимизни Ўзбекистонда ўтказишни таклиф қиламан.
Ҳеч шубҳасиз, бугунги тарихий саммитимиз натижалари Кўрфаз ва Марказий Осиё минтақалари ўртасидаги кўп қиррали алоқаларни мутлақо янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на первом саммите глав государств Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива
1244
Во имя Аллаха милостивого и милосердного!
Уважаемые главы делегаций!
Уважаемый господин Генеральный секретарь!
Искренне рад приветствовать всех вас на первом саммите «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
Мы давно ждали этой исторической встречи в прекрасном городе Джидда, который является символическими воротами священной Мекки.
Присоединяюсь к словам благодарности в адрес Служителя двух святынь – Его Величества Короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда, а также Его Королевского Высочества Наследного принца, Председателя Кабинета Министров, нашего брата Мухаммада бин Салмана Аль Сауда за инициативу проведения этого авторитетного саммита и его организацию на высоком уровне.
Народы Центральной Азии и региона Залива издревле прочно связывают тесные торговые отношения, общие ценности и традиции, а главное, наша священная религия Ислам.
Мы гордимся огромными заслугами наших великих мыслителей и ученых в развитии исторических отношений между Мавераннахром и Аравийским краем.
Одним из них является выдающийся ученый-теолог Имам Аль Бухари, которого также называют «Султан всех мухаддисов».
Мы горды тем, что двое из шести самых известных богословов мусульманского мира родились и выросли в нашем регионе, а древняя Бухара получила славу как «Куббатул Ислам» - «Купол Ислама».
Известно, что в начале IX века в Академии «Дом мудрости» в столице государства Аббасидов свою научную деятельность осуществляли более 200 ученых из Центральной Азии. А такие наши великие ученые, как Муса Аль-Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Рейхан Беруни, Ибн Сина, создали свои бесценные научные труды именно на прекрасном, совершенном арабском языке, прославившись на весь мир.
Священный Мусхафи Шариф – Коран Усмана в настоящее время бережно хранится в нашей столице, это также свидетельствует о том, что связи между нашей страной и арабской землей имеют древние
и глубокие корни.
Таких примеров можно привести еще много. Мы готовы направить все усилия на то, чтобы объединяющие нас великая история и наследие служили прочной основой для наших современных отношений.
Несмотря на существующие вызовы и угрозы, наши регионы продолжают оставаться пространством мира, стабильности и прогресса.
Неоценима роль государств Залива, обладающих огромными экономическими, природными и интеллектуальными ресурсами, в обеспечении глобальной стабильности и энергетической безопасности.
Сегодня страны Центральной Азии и Залива рассматривают друг друга в качестве надежных и долгосрочных партнеров. Хотел бы с удовлетворением особо отметить, что в последние годы отношения Узбекистана с государствами Залива вышли на новый уровень.
На сегодняшний день общий объем портфеля проектов, осуществляемых в нашей стране совместно с вашими ведущими компаниями и банками превышает 20 миллиардов долларов.
Основываясь на нашем положительном опыте, мы предлагаем расширить практическое сотрудничество между двумя регионами в следующих сферах.
Во-первых, в политической сфере. Мы выступаем за развитие широкомасштабных связей в разных форматах.
С целью сближения наших братских государств и народов было бы целесообразно совместно изучить вопрос разработки в будущем многостороннего Соглашения о дружбе, региональной взаимосвязанности и сотрудничестве.
Второе направление – это сотрудничество в области высоких технологий и инвестиций.
Нам необходимо создать платформы взаимодействия и рабочие механизмы в области инноваций, «искусственного» интеллекта, «зеленой» экономики, цифровизации, «умного» сельского хозяйства, нано- и биотехнологий.
В связи с этим предлагаю создать совместный Совет инвесторов с участием представителей бизнеса наших стран и провести его первое заседание в Самарканде.
Мы заинтересованы в эффективном использовании потенциала инвестиционных фондов и расширении деятельности ведущих банков, созданных в нашем регионе партнерами из Залива.
Также считаю важным принятие отдельной «Дорожной карты» с целью совместной реализации проектов в области «зеленой» энергетики.
На сегодняшний день совместно с такими ведущими компаниями, как АCWA Power, Мasdar, Мubadala, TACA, Nebras Power строим солнечные и ветряные станции общей мощностью более 15 гигаватт, а также реализуем проекты по энергохранилищам.
В следующем месяце совместно с Саудовской Аравией мы запустим крупный проект по производству «зеленого» водорода.
Третье направление – усиление торговой и транспортной взаимосвязанности.
Актуальным является введение режима свободной торговли со странами Залива, гармонизация технических регламентов и развитие электронной торговли. В связи с этим нашим экспертам следует проработать вопрос разработки и принятия многостороннего Торгового соглашения.
Мы готовы внедрить механизмы поставок органической сельскохозяйственной продукции в страны Залива в рамках обеспечения продовольственной безопасности.
В сфере транспорта и транзита предлагаю следующее: применение наиболее благоприятных тарифов на Срединном транспортном коридоре; широкое использование существующих мультимодальных коридоров, идущих через Афганистан; увеличение прямого авиасообщения через целевое субсидирование.
Призываю вас также принять активное участие в стратегическом проекте строительства Трансафганской железной дороги, которая соединит страны Залива с нашим регионом по ближайшему и наиболее удобному маршруту. Эта дорога позволит сократить транспортные расходы и сроки доставки грузов в два раза.
Налаживание регулярного диалога наших министров торговли и транспорта с целью разработки и реализации конкретных предложений в данных направлениях послужит общим интересам.
Следующее важное направление – экология и изменение климата.
В Дубае в текущем году состоится Глобальный климатический саммит, что свидетельствует о международном признании достижений стран Залива в этом направлении.
Важно также, что «Зеленая инициатива Ближнего Востока» Саудовской Аравии вносит значительный вклад в кардинальное улучшение экосистемы региона.
Уверен, что вы поддержите нашу идею разработке совместной международной исследовательской программы на базе созданного в нашей стране Университета по изучению окружающей среды и изменения климата Центральной Азии.
Хотел бы обратить ваше внимание на пятое направление – сферу туризма.
С целью увеличения числа туристов из стран Залива мы ввели безвизовый режим для жителей этих государств.
Было бы целесообразно создать единое безвизовое туристическое пространство «Залив – Центральная Азия», современные кластеры и увеличить количество совместных туристических продуктов.
Кроме того, предлагаю провести форум ведущих туроператоров наших регионов в городе Хиве, который объявлен Туристической столицей исламского мира в 2024 году.
В гуманитарном направлении – мы еще больше сблизим наши братские народы, организовав взаимные национальные недели культуры и выставки культурного наследия.
В настоящее время в Узбекистане хранится более ста тысяч редких рукописей. В этой связи с признательностью отмечаем реализацию в нашей столице крупного проекта в данной сфере при поддержке Султаната Оман.
Уважаемые участники заседания!
Мы должны совместно бороться с наблюдающимися в мире проявлениями исламофобии и предпринимать практические шаги в данном направлении в рамках Организации исламского сотрудничества.
В общем, считаю, что пришло время пересмотреть ответственность и задачи данной Организации.
Само время требует усиления наших контактов в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом и наркотрафиком, а также в защите молодежи от распространения подобных угроз через Интернет и другие средства.
Хочу также обратить ваше внимание на афганскую проблему. Без установления прочного мира в этой стране невозможно обеспечить не только региональную, но и глобальную безопасность.
В этом плане мы положительно оцениваем результаты первой встречи специальных представителей, состоявшейся в мае текущего года в Дохе по инициативе правительства Катара и Генерального секретаря Организации Объединенных Наций.
В целом наши регионы должны еще более активно, с высоких трибун привлекать внимание всего мира к проблемам Афганистана, внести достойный вклад в улучшение жизни афганского народа.
Сегодняшний диалог, высказанные идеи и предложения продемонстрировали, что наши отношения имеют огромный потенциал развития.
Наши регионы начинают все больше открываться друг другу для широкомасштабного сотрудничества.
И за это я хотел бы еще раз выразить благодарность нашему брату, Его Королевскому Высочеству Наследному принцу Мухаммаду Аль Сауду.
В целях последовательного продолжения таких открытых и плодотворных встреч предлагаю провести наш следующий саммит в Узбекистане.
Безусловно, результаты нашего сегодняшнего исторического саммита послужат тому, что многогранные отношения между регионами Центральной Азии и Залива будут подняты на новый, еще более высокий уровень.