Инновацион технологиялар университети янги биносига тамал тоши қўйилди
Юртимизда ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида ёшларни ҳар томонлама билимли инсонлар этиб тарбиялаш, уларнинг таълим олиши ва касб-ҳунар эгаллаши учун қулай шарт-шароитлар яратиш борасида кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бу борада, давлат таълим муассасалари билан бирга, нодавлат таълим масканлари сонини ошириш, таълим сифатини янги босқичга олиб чиқиш бўйича ҳам самарали ишлар олиб борилмоқда.
Шундай чора-тадбирларнинг давоми сифатида Нукус шаҳрида Инновацион технологиялар университети янги биносининг тамал тоши қўйилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси қўмита раиси М.Атамуратов, Ўзбекистон Республикаси олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қ.Шарипов, Вазирлар Кенгаши Раисининг ўринбосари Б.Отемуратов иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, умумий қиймати 10 млн. долларлик ўқув мажмуасида 10 минг талаба таҳсил олиши кўзда тутилмоқда. Бундан ташқари, 1000 ўринли талабалар ётоқхонаси, спорт зали ва махсус майдончалар, ўқув-лаборатория хоналари қурилади ҳамда талаба-ёшлар учун барча қулай шароитлар яратилади.

В Нукусе заложен первый камень нового здания Университета инновационных технологий
В Узбекистане под руководством Президента продолжается системная работа по развитию образования и созданию условий для подготовки всесторонне развитой молодежи. Особое внимание уделяется расширению сети образовательных учреждений и повышению качества обучения.
Наряду с государственными вузами, последовательно увеличивается число негосударственных образовательных организаций, что способствует формированию конкурентной среды и внедрению современных подходов в учебный процесс.
Очередным шагом в этом направлении стало начало строительства нового здания Университета инновационных технологий в Нукусе — здесь состоялась церемония закладки первого камня.
В мероприятии приняли участие председатель комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М. Атамуратов, министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан К. Шарипов, а также заместитель председателя Совета Министров Б. Отемуратов.
Согласно проекту, стоимость учебного комплекса составит 10 миллионов долларов. Вуз будет рассчитан на обучение до 10 тысяч студентов. На территории кампуса предусмотрено строительство общежития на 1000 мест, спортивного зала, специализированных площадок, а также современных учебно-лабораторных корпусов.
Ожидается, что новый университет создаст дополнительные возможности для получения качественного образования и станет важным элементом образовательной инфраструктуры региона.