Bugun Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqali teatrida «Mahalla tizimi xodimlari kuni» munosabati bilan tantanali bayram kechasi bo‘lib o‘tdi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni tabrikladi.
Aytish joizki, so‘ngi yillari Hurmatli Prezidentimizning boshchiligida xalqimiz hayotini yaxshilash, kam ta’minlangan, yordamga muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlash, joylardagi muammolarga ijobiy yechim topish, mahalla institutini takomillashtirish, uning tizimli faoliyat olib borishi uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘tgan qisqa davr ichida sohaga bog‘liq qator Qonun, Farmon va Qarorlarning qabul qilinishi bu boradagi choralar ko‘lamini yangi bosqichlarga ko‘tarishga asos bo‘lmoqda. Bu o‘z navbatida mahallani chin ma’noda odamlarning og‘irini yengil qiluvchi tuzilmaga aylantirishda katta ahamiyat kasb etmoqda.
Haqiqatdan ham, bugungi kunda mahalla institutining jamiyatimizdagi roli ortib bormoqda. Chin ma’noda xalqimiz bilan tig‘iz ishlaydigan jamiyatning bir bo‘g‘ini sifatida soha xodimlari mashaqqatli, shuning bilan birga sharafli vazifani bajarib kelmoqda.
O‘tkazilgan tantanali tadbir davomida bayram munosabati bilan o‘zlarining yuqori natijalari va sermahsul faoliyati bilan ajralib kelayotgan qator soha vakillari hurmatli Prezidentimizning Farmoni asosida orden va medallar, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va O‘zbekistonda mahallalar uyushmasi tomonidan ko‘krak nishonlari bilan taqdirlandi.

The Day of Mahalla System Workers was widely celebrated
Today, a ceremonial festive evening dedicated to the Day of Mahalla System Workers was held at the Berdakh Karakalpak State Academic Musical Theater.
The Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbayev, delivered a welcoming speech and congratulated those in attendance.
It should be noted that in recent years, under the leadership of our esteemed President, large-scale efforts have been undertaken to improve the living standards of our population, support low-income and vulnerable families, effectively address issues at the local level, further develop the institution of the mahalla, and create favorable conditions for its systematic functioning.
The adoption, within a relatively short period, of a number of laws, decrees, and resolutions related to this sphere has laid the foundation for elevating these efforts to a new level. In turn, this plays a significant role in transforming the mahalla into a structure that genuinely alleviates the burdens faced by the people.
Today, the role of the mahalla institution in our society is more important than ever. As a key component of society that works closely with the population, employees in this field carry out a demanding yet honorable mission.
During the ceremony, representatives of the sector who distinguished themselves through their achievements and dedicated service were awarded orders and medals by Presidential decree, as well as badges of honor from the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan and the Mahalla Association of Uzbekistan.