Qo‘ng‘irot tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari keng muhokama qilindi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev rahbarligida Qo‘ng‘irot tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Majlisda dastlab, aholining qo‘shimcha daromad olishiga ko‘maklashish, farovon turmushini ta’minlash borasida hurmatli Prezidentimiz tomonidan yaratib berilgan imtiyozlar haqida keng so‘z yuritildi. Shuningdek, ishsiz, ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolar, yoshlar bandligini ta’minlash borasida berilgan imtiyozlar haqida ma’lumot berildi.
Bundan so‘ng tumanni har tomonlama rivojlantirish, kambag‘allikni qisqartirish, aholi bandligini ta’minlash hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirish borasidagi amalga oshirilayotgan ishlar, aholining munosib turmush sharoitini ta’minlash, yangi ish o‘rinlarini yaratish, obodonlashtirish ishlarini olib borish kabi belgilangan vazifalarning bajarilishi va boshqa masalalar tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Unda shuningdek, bu ishlarni amalga oshirishda ayrim mutasaddilarning o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan qarayotgani tanqid qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bilan birga, o‘z vazifasini bajarishda xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan ayrim mas’ullarga intizomiy jazo chorasini qo‘llash, zarur bo‘lsa, lavozimiga loyiqligi masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Широко обсуждены вопросы социально-экономического развития Кунградского района
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел совещание по вопросам социально-экономического развития Кунградского района.
На совещании подробно говорилось о созданных нашим уважаемым Президентом возможностях и льготах в целях содействия получению дополнительного дохода и обеспечения благосостояния, улучшения уровня жизни населения. Также была представлена информация о предоставленных льготах по обеспечению занятости безработных, социально уязвимых граждан и молодежи.
После этого была критически рассмотрена проводимая работа по всестороннему развитию района, сокращению бедности, обеспечению занятости населения и реализации инвестиционных проектов, обеспечению достойных условий жизни населения, созданию новых рабочих мест, проведению работ по благоустройству и другие вопросы.
Также были отмечены недостатки и была подвергнута критике халатность некоторых должностных лиц в выполнении этих задач.
Были даны поручения о применении дисциплинарных взысканий к некоторым должностным лицам, допустившим ошибки в исполнении своих обязанностей, и, при необходимости, о рассмотрении вопроса их соответствия занимаемой должности.