Қорақалпоғистонда шамол электр станцияси қуриш бўйича шартнома имзоланди
23 декабрь куни Тошкент шаҳрида Саудия Арабистонининг ACWA Power компанияси билан Қорақалпоғистонда умумий қуввати 1500 МВт бўлган шамол электр станциясини қуриш бўйича шартномалар имзолаш маросими бўлиб ўтди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги хабар қилди.
Маросимда, Саудия Арабистони Инвестициялар вазири Халид ал-Фалиҳ, ACWA Power компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунайян, Ўзбекистон Энергетика вазири Ж.Мирзамаҳмудов, Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев ва ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Мазкур йирик қувватли шамол электр станцияси 2026 йилда ишга туширилиши, йилига 5,2 млрд кВт-соат электр энергияси ишлаб чиқариши ва бунинг натижасида йилига 1,5 млрд куб метр табиий газ тежалиши режалаштирилган.
Станцияда 300 МВт/550 МВт-соат электр сақлаш кимёвий батареялари (аккумуляторлар) ўрнатилади. Ушбу батареялар шамол турбиналаридан чиқувчи ўзгарувчан электр энергиясини ростлаб беради.

В Каракалпакстане построят ветроэлектростанцию общей мощностью 1500 МВт
Сегодня, 23 декабря, в Ташкенте состоялась церемония подписания контрактов с саудовской компанией ACWA Power на строительство ветряной электростанции в Каракалпакстане общей мощностью 1500 МВт.
В нем приняли участие министр инвестиций Саудовской Аравии Халид аль-Фалих, председатель правления компании ACWA Power Мухаммад Абунаян, министр энергетики Узбекистана Дж.Мирзамахмудов, министр инвестиций и внешней торговли Джамшид Ходжаев и руководители организаций.
Планируется, что эта ветряная электростанция большой мощности будет введена в эксплуатацию в 2026 году, будет производить 5,2 млрд кВтч электроэнергии в год и за счет этого будет экономить 1,5 млрд кубометров природного газа в год.
Важно отметить, что на станции будут установлены аккумуляторные химические батареи (аккумуляторы) мощностью 300 МВт / 550 МВтч. Эти батареи регулируют переменное количество электроэнергии, выходящей из ветряных турбин.