Олис Белтау ОФЙ халқини ичимлик суви билан таъминлаш ва янги ер майдонларини очиш борасидаги ишлар бошлаб юборилди
1691
Республикамизнинг олис ҳудудларида истиқомат қилаётган фуқароларни тоза ичимлик суви билан таъминлаш, уларнинг ҳар кунлик турмушида фойдаланиш учун сув етказиб беришни йўлга қўйиш мақсадида Жўқорғи Кенгес Раисининг ташаббуси билан Қорақалпоғистон Республикасига 9 та бурғулаш техникалари яъни, 4 дона УРБ 25 маркали ва 6 дона УРБ 600 маркали юқори технологияли асбоб ускуналар олиб келинган эди.
Бугун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Тахтакўпир тумани Белтов ОФЙ ҳудудида артезиан қудуқларини қазиш ва Белтов аҳолисини сув билан таъминлаш йўналишида олиб борилаётган ишларни бориб кўрди.
Айтиб ўтиш жоизки, бугунги кунда Белтов овул фуқаролар йиғини аҳолисини сув билан таъминлаш мақсадида чуқурлиги 480-520 метрли артезиан қудуқлари қазилиб, тоза ер ости сувлари чиқарилиши йўлга қўйилган.
Шу билан бирга ҳудудда янги ерларини очиш мақсадида 2.500 гектар ер майдони тайёрланмоқда. Бунинг учун зарур бўлган барча турдаги техникалар йўналтирилган. Шу билан бир қаторда мазкур экишлик майдонларда томчилатиб сувғориш тизими орқали сув етказиб беришни таъминлаш мақсадида 12 та жойда сунъий сув сақлаш бассейнларини қазиш ишлари ҳам тезкорлик билан олиб борилмоқда.
Сунъий сув сақлаш бассейнларида артезиан қудуқлари сувлари сақланади ва қишлоқ ҳўжалиги ерларини суғориш учун ишлатилади.
Амалга оширилаётган ишлар натижасида, қишлоқ аҳолиси сув билан таъминланади энг аҳамиятлиси янги ерларнинг очилиши билан ҳудуд аҳолиси учун янги иш ўринлари ҳам яратилиб, фуқароларнинг турмуш шароити ҳам яхшиланади.
Алоҳида айтиб ўтиш керакки, бу йилнинг ўзида янгидан очилган ер майдонларида боғ яратилиб, қишлоқ ҳўжалиги маҳсулотларини етиштириш ишлари олиб борилиши режалаштирилган.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси бошланган амалий ҳаракатларни бир кун ҳам тўхтатмасдан давом эттириш зарурлигини айтиб ўтди. Бунинг учун керак бўлган барча ишларни ўз вақтида бажариш бўйича топшириқлар берди.

Начаты работы по обеспечению питьевой водой жителей отдаленного схода граждан аула «Белтау» и открытию новых земельных участков
1592
В целях обеспечения чистой питьевой водой граждан, проживающих в отдаленных районах нашей республики, налаживания поставок воды для их повседневного использования по инициативе Председателя Жокаргы Кенеса Республику Каракалпакстан было доставлено 9 единиц буровой техники марки УРБ 25 и 6 единиц марки УРБ 600
Сегодня Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Оринбаев посетил работы по бурению артезианских скважин и водоснабжению населения СГА Белтау Тахтакупырского района.
Стоит отметить, что сегодня в целях водоснабжения жителей схода граждан аула Белтау пробурены артезианские скважины глубиной 480-520 метров, начата добыча чистых подземных вод.
В то же время в этом районе готовится 2,5 тыс. гектаров земли для открытия новых земель. Для этого были направлены все необходимые техники и оборудования. Кроме того, в целях обеспечения подачи воды через систему капельного орошения на этих посевных площадях в 12 местах ведутся работы по рытью искусственных водосборных бассейнов.
В искусственных водосборных бассейнах вода из артезианских скважин хранится и используется для орошения сельскохозяйственных угодий.
В результате проделанной работы жители будут обеспечены водой, а также не менее важное, с открытием новых земель будут созданы новые рабочие места для жителей района, а также улучшены условия жизни граждан.
Отдельно стоит отметить, что уже в этом году на вновь открытых земельных участках планируется создать сад и выращивать сельскохозяйственную продукцию.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан подчеркнул необходимость продолжения начатых практических действий, не прерывая их ни на один день. Также были даны поручения по выполнению всех необходимых работ в срок.