Жўқорғи Кенгес Раиси иқтисодий соҳаларда амалга оширилаётган ишлар ва 2023 йилга белгиланган асосий вазифаларга мўлжалланган видеоселектор мажилисини ўтказди
1959
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев иқтисодий соҳаларда амалга оширилаётган ишлар ва 2023 йилга белгиланган асосий вазифаларга мўлжалланган видеоселектор мажилисини ўтказди.
Ўтказилган мажлисда 2022 йил якуни билан иқтисодий кўрсаткичларнинг ижросинда йўл қўйилган хато ва камчиликлар, камбағалликни қисқартириш, бандликни таъминлаш, ҳоким ёрдамчиларининг ишлари, тадбиркорликни ривожлантириш, муаммоли кредитларнинг қайтарилиши ва субсидияларнинг ажиратилиши, бюджетга қўшимча даромадлар тушумини йўлга қўйиш, уларнинг манбаларини аниқлаш, бозорларда баҳолардинг барқарорлиги таъминлаш ва бошқада муаммолар танқидий кўриб чиқилди.
Мажлисда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов қатнашди.
Айтиб ўтиш керакки, кун тартибида кўриб чиқилган муаммолар, аваламбор, белгиланган иқтисодий кўрсаткичларга эришишда, аҳолининг бандлигин таъминлашда ва тадбиркорларнинг, айниқса фуқароларнинг даромадларини орттиришда алоҳида ўрин эгаллайди.
Ўтказилган мажлисда республикамизнинг иқтисодиёт соҳасинда амалга оширилаётган ишлар ва бошқада муаммолар бўйича сўз юритилди.
Хусусан, саноат соҳаси бўйича 2022 йилга белгиланган прогноз кўрсаткичининг ижроси айрим туманларда ушбу соҳада ишларнинг тўғри йўлга қўйилмаганлиги сабабли ўсиш суръати таъминланмаган. Бир қанча туманларда ҳосилни қайта ишлашга ва ишлаб чиқаришга имкониятлари, етиштирадиган хомашё ресурслари тўлиқ етарли бўлишига қарамасдан, саноат соҳасинда етарли даражада лойихалар амалга оширилмаган.
Мажлисда маҳаллаларда тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолининг бандлигин таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш йўналишида ҳоким ёрдамчилари лавозими жорий этилиб, янги тизим яратилганлиги таъкидлаб ўтилди. Лекин, оилавий тадбиркорлигини ривожлантириш дастури асосида 2022 йилда ажратилиши белгиланган енгиллаштирилган кредит маблағлари талаб даражасида ажратилмаганлиги сабабли кредит маблағлари ўз эгаларига етиб бормаган. Агар, ҳоким ёрдамчилари томонидан фидойилик кўрсатилиб, кредит маблағлари ўз эгаларига етиб борганда янги иш ўринлари яратилиб, оилалар барқарор даромад билан таъминланган бўларди.
Юқоридагилар билан бир қаторда, аҳолининг бандлигини таъминлаш масаласида баъзи туманларда қолоқлик ҳолатлари учраётганлиги ҳам таъкидлаб ўтилди.
Бундан ташқари, мажлисда бюджет тушумларини амалга ошириш борасида тегишли соҳа раҳбарлари ва ҳокимликлар томонидан ишларнинг тўғри ташкил қилинмаганлиги сабабли, қўшимча имкониятлардан тўлиқ фойдаланилмаётганлиги танқид қилинди.
Юқоридагилар билан бир қаторда, 2022 йил бошига нисбатан тадбиркорлик субъектлерида ишловчилар сони камайиб кетганлиги, банк тизимида эса муаммоли кредит қарздорликлари бугунги кунда ўз вақтида қайтарилмаганлиги ҳам алоҳида таъкидланди.
Шу билан бирга, 218 та ҳолатда ердан самарали ва белгиланган мақсадда фойдаланилмаган 55,3 гектар ер майдони ҳозирга қадар ҳокимликларнинг резерв фондларига қайтариб олинмаган. Бундан ташқари, ҳокимликларнинг ўз балансидаги жами 1 минг 124 та кўчмас мулклари шу кунга қадар давлат рўйхатига олинмаган.
Видеоселектор мажлисида аниқланган камчиликларни бартараф этиш, мавжуд муаммоларни ҳал килиш, ўз вазифасига масъулиятсизлик билан ёндашган айрим раҳбарларнинг фаолиятини ўрганиб чиқиш ва зарурат бўлганда тегишли чоралар кўриш бўйича топшириқлар берилди.
Мажлис давомида белгиланган вазифалар ва амалга оширилиши лозим бўлган ишларни амалга оширишда йўл қўйган камчиликлари ва ўз вазифасига масъулиятсизлик билан ёндашган баъзи туман ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари ҳамда ҳоким ёрдамчиларини интизомий жазога тортиш масаласини кўриб чиқиш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилиш якунида иқтисодий кўрсаткичларнинг бажарилишини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, тадбиркорликни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш, муаммоли кредитларнинг ўз вақтида қайтарилишини таъминлаш ва бошқа соҳаларда кўрсатилган вазифаларни амалга оширишни таъминлаш юзасидан режалар белгилаб олинди.

Председатель Жокаргы Кенеса провел видеоселекторное совещание, посвященное текущей работе в сфере экономики и основных задачах поставленных на 2023 год
1875
Председатель Жокаргы Кенеса провел видеоселекторное совещание, посвященное текущей работе в сфере экономики и основных задачах, поставленных на 2023 год
На совещании были рассмотрены ошибки и недочеты в выполнении экономических показателей по итогам 2022 года, вопросы сокращения бедности, обеспечения занятости, деятельности помощников хакимов, развитии предпринимательства, погашения проблемных кредитов и выделения субсидий, формирования поступлений дополнительных доходов в бюджет, определения их источников, обеспечения стабильности цен на рынках и другие вопросы.
В совещании принял участие Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф.Эрманов.
Следует отметить, что рассматриваемые в повестке дня проблемы занимают особое место в достижении необходимых экономических показателей, обеспечении занятости населения и повышении доходов предпринимателей, особенно граждан.
На совещании были рассмотрены вопросы проводимой работы в сфере экономики и другие проблемы.
В частности, выполнение прогнозного показателя, установленного на 2022 год в промышленном секторе, не обеспечило темпов роста в связи с тем, что в некоторых районах работы в этом направлении не были должным образом реализованы. Несмотря на то, что в ряде районов имеется достаточно ресурсов для переработки и производства сельскохозяйственных культур и сырья, в промышленном секторе реализовано недостаточно проектов.
На заседании было отмечено, что в махаллях введена должность помощников хакима по развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения и сокращению бедности, была создана новая система. Но, поскольку льготные кредитные средства, выделенные в 2022 году в рамках программы развития семейного предпринимательства, не распределялись в должной мере, кредитные средства не доходили до своих владельцев. Было отмечено,если бы помощники хакимов проявили самоотверженность в своей работе и выделяемые льготные кредитные средства достигали своих владельцев, были бы созданы новые рабочие места и семьи были бы обеспечены стабильным доходом.
В дополнение к вышеизложенному также было отмечено, что некоторые районы отстают в плане обеспечения занятости населения.
Кроме того, на совещании было подвергнуто критике, что из-за отсутствия надлежащей организации работы руководителей соответствующих отраслей и хакимов по реализации доходной части бюджета дополнительные возможности не используются в полной мере.
В дополнение к вышеизложенному также было отмечено, что по сравнению с началом 2022 года сократилась численность работников в хозяйствующих субъектах, а в банковской системе несвоевременно возвращена проблемная задолженность по кредитам.
Наряду с этим, в 218 случаях в резервные фонды органов власти не возвращено 55,3 га земли, которые использовалась неэффективно и не по назначению. Кроме того, в общей сложности 1124 объекта недвижимости, находящихся на балансе администраций, до сегодняшнего дня не были зарегистрированы государством.
На видеоселекторном совещании даны поручения по устранению выявленных недостатков, решению имеющихся проблем, изучению деятельности некоторых руководителей, безответственно подошедших к своим обязанностям, и в случае необходимости принять соответствующие меры.
В ходе заседания было дано поручение рассмотреть вопрос о дисциплинарном взыскании первых заместителей хакимов и помощников хакимов некоторых районов, допустивших недостатки в выполнении поставленных задач и работ, а также безответственно подошедших к своим обязанностям.
По итогам заседания были определены планы по обеспечению выполнения экономических показателей, сокращению бедности, поддержке развития предпринимательства, обеспечению своевременного возврата проблемных кредитов и реализации задач, поставленных по другим направлениям.