Жўқорғи Кенгес Раиси Тахиятош туманини ривожлантириш йўналишидаги ишлар юзасидан мажлис ўтказди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Аманбай Орынбаев Тахиятош туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш ва аҳоли даромадини орттириш юзасидан амалга оширилаётган ишлар бўйича мажлис ўтказди.
Унда масъул вакиллар, тегишли раҳбарлар ва туман фаоллари қатнашди.
Мажлисда Тахиятош туманинда ўтган йили ўтказилган мажлисда берилган топшириқлардинг ижроси, эришилган амалий натижалар ва йўл қўйилган хато-камчиликлар ҳақида сўз юритилди.
Таъкидлаш жоизки, 2022-йилда ўтказилган мажлисда давлат дастурлари, берилган топшириқларнинг ижросида йўл қўйилган хато-камчиликлар учун қатор мансабдор шахсларга интизомий жазо қўлланилган эди.
Бугунги бўлиб ўтган мажлис танқидий олиб борилиб, асосий мақсад халқимизнинг яшаш шароитини яхшилаш, барча амалга оширилаётган ишлар “Инсон қадри учун” тамойили асосида олиб борилаётганлиги ва бу йўлда барча бирдамликда халқ манфаати учун деган оғир юкни тортишда, биргаликда иш олиб бориш зарур эканлиги айтиб ўтилди.
Тахиятош туманида аҳолини тадбиркорликка тортиш, уларнинг бандлигини таъминлаш, даромадини орттириш, камбағалликдан чиқариш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш масалаларида бир қатор камчиликларга йўл қўйилган. 2022-йилда “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш” дастури асосида ажратилиши режалаштирилган, енгиллаштирилган кредит маблағларининг ўзлаштирилиши таъминланмаган, янгидан ташкил этилиши белгиланган кичик бизнес субъектларининг иш бошлаши йўлга қўйилмаган.
Юртимизда “Инсон қадри учун” тамойили асосида барча соҳаларда кенг хажмли ислоҳотлар амалга оширилаётганлиги, Тахиятош туманида ҳам бу борада камбағалликни қисқартириш ва аҳолининг бандлигини таъминлаш бўйича қатор вазифалар Жўқорғи Кенгес Раиси томонидан белгилаб берилди.
Хусусан, “Маҳаллабай” ишлаш орқали халқнинг даромад манбааларини кўпайтириш, кам таъминланган фуқароларга тадбиркорликни бошлаши учун ажратилган енгиллаштирилган кредитлар тўлиқ ўзлаштирилишини таъминлаш, “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш” дастури асосида енгиллаштирилган кредит маблағларини ажратиш, янги истиқболли кичик бизнес субъектларини ташкил этиш орқали янги иш ўринлари яратиш, туманга янги инвестициялар киритиш мақсадида лойиҳаларни амалга ошириш, экспорт таҳлил кўрсаткичларининг тўлиқ ижросини таъминлаш каби бир қатор йўналишлар белгилаб олинди.
Шунингдек, ҳар битта маҳаллада янги лойиҳаларнинг ишга туширилишини таъминлаш мақсадида бевосита фуқаролар билан ишлашувчи ҳоким ёрдамчилари билан бир қатор хотин-қизлар фаоллари, ёшлар етакчиларига ҳам вазифалар белгиланди.
Ўтказилган мажлисда топшириқларни бажаришда қатор хато-камчиликларга йўл қўйилганлиги ва вазифасига масъулятсизлик билан қараганлиги учун Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш маркази раҳбарига интизомий жазо қўлланилиб, Тахиятош тумани ҳокимининг Иқтисодиёт ва тадбиркорлик масалалари бўйича биринчи ўринбосарига қатъий огоҳлантириш берилди.

Председатель Жокаргы Кенеса провел совещание по вопросам развития Тахиаташского района
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел совещание по вопросам социально-экономического развития Тахиаташского района, создания новых рабочих мест и повышения доходов населения.
В нем приняли участие ответственные представители, соответствующие руководители и активисты района.
На заседании были обсуждены вопросы исполнения поручений, поставленных на прошедшем в прошлом году совещании в Тахиаташском районе, о достигнутых результатах и допущенных ошибках.
Следует отметить, что на совещании, прошедшем в 2022 году, к ряду должностных лиц были применены дисциплинарные взыскания за ошибки и недостатки в реализации государственных программ и поставленных задач.
Проведенное сегодня заседание прошло критически, было отмечено, что главная цель-улучшение условий жизни нашего народа, что все выполняемые работы ведутся по принципу “Во имя человеческого достоинства” и что на этом пути необходимо работать вместе, чтобы нести тяжелое бремя на благо людей.
В Тахиаташском районе допускается ряд недостатков в вопросах привлечения населения к предпринимательству, обеспечения их занятости, увеличения доходов, вывода из бедности, поддержки предпринимательства. В 2022 году по программе «Развитие семейного предпринимательства» не обеспечено освоение льготных кредитных средств, не налажено начало работы субъектов малого бизнеса, которым предстоит реорганизация.
Председатель Жокаргы Кенеса отметил, что в нашей стране на основе принципа “Во имя человеческого достоинства” проводятся масштабные реформы во всех сферах, в Тахиаташском районе также намечен ряд задач по сокращению бедности и обеспечению занятости населения
В частности, за счет работы «Махаллабай», увеличения источников доходов населения, обеспечения полного освоения льготных кредитов, выделяемых малообеспеченным гражданам для начала предпринимательской деятельности, выделения льготных кредитных средств на основе программы «Развитие семейного предпринимательства», создания новых рабочих мест за счет реализации новых перспективных субъектов малого предпринимательства, в целях привлечения новых инвестиций в район определены ряд направлений, таких как реализация инвестиционных проектов, обеспечение выполнения экспортно-импортных операций.
Также были поставлены задачи помощникам хакимов, женщинам-активистам и лидерам молоде, работающих непосредственно с гражданами, с целью обеспечения запуска новых проектов в каждом махалле.
На состоявшемся заседании за допущенный ряд ошибок и упущений при выполнении поручений и безответственное отношение к своим обязанностям руководителю Центра по работе махаллабай и развитию предпринимательства было вынесено дисциплинарное взыскание, а первому заместителю хакима Тахиаташского района по вопросам экономики и предпринимательства было вынесено строгое предупреждение.