Жўқорғи Кенгес Раиси Хўжайли туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, камбағалликни қисқартириш ва аҳолининг бандлигини таъминлаш йўналишида амалга оширилаётган ишлар юзасидан мажлис ўтказди
2260
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Аманбай Орынбаев Хўжайли туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш йўналишида амалга оширилаётган ишлар юзасидан мажлис ўтказди.
Бугунги кунда Хўжайли туманида 2022-йил ўтказилган мажлисда белгилаб берилган 24 топшириқнинг 20 таси бажарилган. Шунингдек, аҳолини тадбиркорликка тортиш, фуқароларнинг даромадини ошириш, камбағалликдан чиқариш каби қатор йўналишларда камчиликларга йўл қўйилган.
Ҳоким ёрдамчилари томонидан жами 26 фуқаролар йиғинидан 11 фуқаролар йиғинида енгиллаштирилган кредитларнинг тўлиқ ўзлаштирилиши, 2022 йилда -3,6 млн. долларлик маҳсулотларнинг экспорти таъминланмаган, шунингдек, 2023 йил ҳудудий инвестиция дастури асосида лойиҳаларнинг манзилли рўйхати ишлаб чиқилганда, тумандаги имкониятлардан ва қўшимча захиралардан тўлиқ фойдаланилмаганлиги сабабли 2-сектор ҳудудида фақатгина 10 та лойиҳа, 4-секторда эса фақатгина 17 та лойиҳа киритилган.
Бундан ташқари, Хўжайли туманининг ўсишини чуқур ўрганган ҳолда қатор мансабдор шахсларга янги кичик лойиҳаларни ишга тушириш топшириғи берилган бўлиб, бугунги кунда ҳали фаолият юритиши йўлга қўйилмаган айрим лойиҳалар “ишга тушди” дея ҳисоботларга қўшиб ёзилган.
Мажилис давомида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Аманбай Орынбаев томонидан туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳолининг даромадини ошириш ва янги иш ўринлари яратиш бўйича бир қатор вазифалар белгилаб берилди.
Шу билан бир қаторда янги лойиҳаларни ишга тушириш, ишсиз фуқароларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида иш ўринлари яратиш, янги тадбиркорлик субъектларининг ишга туширилишини таъминлаш йўналишидаги бир қатор йўл қўйилган хато ва камчиликлар танқид қилинди.
Мажлисда экспорт маълумотлари кўрсаткичларининг тўлиқ ижросини таъминлаш учун экспортёр корхоналарни кўпайтириш, экспортга янги маҳсулотларни чиқариш бўйича аниқ чоралар кўриш, бунда туман саноатининг ўсишидан кенг фойдаланган ҳолда янгидан ишлаб чиқариш лойиҳаларини ишга туширишга алоҳида эътибор қаратиб, бу йилги экспорт ҳажмини ўтган йилга қиёслаганда 2 баробарга ошириш бўйича аниқ-ҳисоб китоблар ишлаб чиқарилиши зурур эканлиги айтиб ўтилди.

Председатель Жокаргы Кенеса провел совещание по вопросам социально-экономического развития, сокращения бедности и обеспечения занятости населения Ходжейлийского района
2173
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел совещание по вопросам социально-экономического развития, сокращения бедности и обеспечения занятости населения Ходжейлийского района.
На сегодняшний день из 24 задач, поставленных на совещании 2022 года в Ходжейлийском районе, выполнены 20. Также были допущены недостатки в ряде направлений, таких как привлечение населения к предпринимательству, повышение доходов граждан, выход из бедности.
Помощниками хакима не обеспечено полное освоение льготных кредитов на 11 сходах граждан из 26, экспорт продукции в 2022 году составило отрицательное сальдо -3,6 млн. долл., а также при разработке адресного перечня проектов по региональной инвестиционной программе на 2023 год в связи с неполным использованием возможностей и дополнительных резервов в районе во 2 секторе реализовано только 10 проектов, а в 4 секторе было включено только 17 проектов.
Кроме того, в ходе углубленного изучения роста Ходжейлийского района ряду должностных лиц было поручено запустить новые проекты, но несмотря на это, некоторыми должностными лицами были добавлены в отчеты проекты, которые еще не были запущены в список запущенных проектов.
В ходе совещания Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев поставил ряд задач по социально-экономическому развитию района, увеличению доходов населения и созданию новых рабочих мест.
Наряду с этим был подвергнут критике ряд допущенных ошибок и упущений в направлении запуска новых проектов, создания рабочих мест в целях обеспечения занятости безработных граждан, обеспечения запуска новых субъектов предпринимательства.
На совещании было отмечено, что для обеспечения полного выполнения показателей экспорта необходимо принять конкретные меры по увеличению числа предприятий-экспортеров, выпуску новой продукции, уделяя особое внимание запуску новых производственных проектов с широким использованием роста промышленности района, было дано поручение по увеличению объемов экспорта в этом году в 2 раза по сравнению с прошлым годом.