Жўқорғи Кенгес Раиси Тўрткўл туманида Иқтисодий ва инвестиция йўналишларида амалга оширилаётган ишларни танқидий-тахлилий руҳда кўриб чиқди
1806
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Тўрткўл туманида аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш, туманни ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш йўналишида амалга оширилаётган ишлар тўғрисидаги долзарб масалалар бўйича мажлис ўтказди.
Мажлисда туманнинг ижтимоий-иқтисодий ҳаётида амалга оширилган ишлар, берилган топшириқларнинг ижроси ва бошқа муҳим масалаларни кўриб чиқди. Айтиш жоизки, Тўрткўл туманида бугунги кунда 2022-йилда ўтказилган мажлисда белгилаб берилган 15 та вазифанинг 12 таси бажарилган.
Хусусан, аҳолини тадбиркорликга жалб қилиш, уларнинг бандлигини таъминлаш орқали доимий даромад манбаини йўлга қўйиш ва камбағалликдан чиқаришда бир қатор камчиликларга йўл қўйилганлиги танқидга олинди. Унда бир қанча ҳоким ёрдачилари фуқароларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида ажратилган кредит маблагларининг ўз эгаларига етиб боришини йўлга қўймаганлиги таъкидланди.
Шунингдек, Тўрткўл тумани ҳокимининг иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари ҳамда туман ҳокимининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо бўлими бошлиғи қатий огоҳлантирилиб, ўз вазифаларини қайта йўлга қўйиб олиши учун муддат берилди.
Бугунги кунга келиб тумандаги бир қатор мансабдор шахсларга янги режаларни ишга тушириш йўналишида бажарилиши керак бўлган вазифалар бўйича амалга оширилмаган ишларни ҳисоботга киритиш ҳолатлари учрамоқда. Йиғилишда Тўртукўл туманида кичик бизнес субъектларини ишга тушириш, оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, туманда янги инвестиция тармоқларини ишга тушириш ва бошқа вазифалар белгилаб олиниб масъулларга аниқ топшириқлар берилди.

Председатель Жокаргы Кенеса критически рассмотрел проводимые работы в сфере экономики и инвестиции в Турткульском районе
1727
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел совещание в Турткульском районе по вопросам обеспечения занятости, сокращения бедности, а также работ в направлении социально-экономического развития района.
На совещании были рассмотрены вопросы, касающиеся работы, проводимой в социально-экономической жизни района, выполнения поставленных задач и другие важные вопросы. Стоит отметить, что в Турткульском районе сегодня были выполнены 12 из 15 задач, обозначенных на состоявшемся в 2022 году совещании.
В частности, подвергался критике тот факт, что был допущен ряд недостатков в привлечении населения к предпринимательству, создании постоянного источника дохода за счет обеспечения их занятости и вывода из бедности. Отмечалось, что со стороны нескольких помощников хакима льготные кредитные средства, выделенные на обеспечение занятости граждан, не доходили до их владельцев.
Первый заместитель хакима Турткульского района по экономике и сокращению бедности, а также заместитель хакима района – начальник отдела инвестиций и внешней торговли получили строгое предупреждение.
На сегодняшний день известны случаи включения невыполненных работ в список выполненных со стороны ряда должностных лиц района. На совещании были определены и поставлены перед чиновниками конкретные задачи по запуску субъектов малого предпринимательства в Турткульском районе, поддержке семейного предпринимательства, запуску новых инвестиционных сетей в районе и другие задачи.