Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгес Раиси Аманбай Орынбаев сайёр қабул ўтказди
Қўнғирот туманида ўтказилган сайёр қабулда 4 та туман, Қўнғирот, Мўйноқ, Қонликўл ва Шуманой туманлари фуқаролари иштирок этди.
Эрталаб соат 10:00 да болшанган қабул тунги соат 03:00 га қадар, яъни 17 соат давом этди.
Унда фуқароларнинг мурожаатлари атрофлича ўрганилиб жойида ҳал этиш чоралари кўрилди.
Масалан, Қўнғирот тумани Қирқ қиз ОФИ фуқароси Қ.Өтегеновнинг 1000 оила яшайдиган овулга интернет тармоғини тортиб келиш бўйича қилган мурожаати жойида ҳал бўлди ва шу куннинг ўзида овулга интернет тармоғини тортиш бўйича топшириқ берилди.
Мўйноқли Р.Аяпованинг мурожаати бўйича тумани тиббиёт бирлашмасига ишга жоййлаштирилди.
Шуманой тумани фуқароси С.Алланазаров оилавий боғча ташкиллаштиригани аммо уни очиш учун имконияти етмаётганини айтиб мурожаат қилди. Фуқаронинг илтимосига кўра боғчани очиш учун керакли бўлган кредит бир ҳафта муддатта ажратиб бериладиган бўлди. Натийжада 14 та янги иш ўринларининг яратилиши таъминланди.
Қабулда фуқаролар томонидан билдирилиган мурожаатларнинг аксарияти жойида ҳал қилинди. Муддат талаб қиладиган мурожаатлар Жўқорғи Кенгес Раисининг назоратига олинди.
Шу куни фуқаролардан 700 га яқин мурожаатлар келиб тушган бўлса 55 фоизи шу ерда ҳал қилинди.

Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел выездной прием
В ходе приема, проведенного в Кунградском районе, приняли участие граждане 4 районов, Кунградского, Муйнакского, Канлыкульского и Шуманайского районов.
Прием, который продолжался в общей сложности 17 часов был начат в 10:00 утра и был завершен в 03:00 часов ночи.
Все обращения граждан были детально изучены, а также были приняты все меры по их решению на месте.
Например, обращение жителя ССГ «Кырык кыз» К.Отегенова из Кунградского района с просьбой подключить интернет в поселок, где проживает 1000 семей, было решено на месте, и в этот же день было дано задание подключить интернет.
После обращения, Р.Аяпова из Муйнакского района начала работать в районном медицинском объединении.
Житель Шуманайского района С.Алланазаров заявил, что планирует организовать семейный детский сад, но не имеет возможности его открыть из-за финаносвых трудностей. После обращения было дано задание в течение недели выделить кредитные средства, необходимые для открытия детского сада. В результате чего будет создано 14 новых рабочих мест.
Большинство обращений граждан решались на месте. Обращения с требованием сроков находятся на контроле Председателя Жокаргы Кенеса.
В этот день от граждан поступило около 700 обращений, 55 процентов из них были решены на месте.