Тинчлик ва оғзибирчилик қадри тараннум этилди
Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик мусиқали театрида миллатлараро тотувликка бағишланган маданий тадбир бўлди. Унда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Қарийб юз йиллик тарихга эга ушбу муассаса санъат ривожида, ёшлар тарбияси ва аҳолининг маданий ҳаётида муносиб ўринга эга. Охирги йилларда театр жорий таъмирланиб, асбоб-ускуналар янгиланди. 2017 йилда унга академик театр мақоми берилди.
Давлатимиз раҳбари бу ерда ёшуллилар, санъат соҳаси вакиллари билан бирга бадиий дастурни томоша қилди.
Қорақалпоғистонда кўплаб миллат вакиллари аҳил ва тотув яшамоқда. Дастурда шу жиҳат таъсирчан талқинларда ифодаланди. Халқ достонларидан парчалар, “Шағала”, “Дембермес”, “Нигарим” каби куй-қўшиқлар ижро этилди. Алишер Навоий, Бердақ, Махтумқули ва Абай ижодидан намуналар ўқилди. Ўзбекистон Қаҳрамони Ибройим Юсупов қаламига мансуб “Туғишганлик” шеъри ва “Ўзбекистон” қўшиғида миллатлараро тотувлик, оғзибирчилик, тинчлик қадри тараннум этилди.
Президентимиз шу ерда қорақалпоғистонлик ижодкорлар, маданият соҳаси вакиллари билан мулоқот қилди. Бадиий дастурни юқори баҳолади.
Ўзбек ва қорақалпоқлар икки тилли бир эл. Асрлар давомида бирга яшаб, дўст, қариндош бўлиб, бир халққа айланиб кетган. Улар бугун мамлакатимиз тинчлиги ва тараққиёти йўлида ҳамжиҳат. Бу нафақат саҳнада, балки ҳаётимизда ҳам ўз ифодасини топмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу қадриятларни улуғловчи асарларни кўпроқ қўйиш, гастролларга чиқиб, ёшларни театрга қайтариш, маданиятини бойитиш муҳимлигини таъкидлади.

Воспета ценность мира и единства
В Каракалпакском государственном академическом музыкальном театре имени Бердаха состоялось культурное мероприятие, посвященное межнациональному согласию. В нем принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Это учреждение с почти столетней историей занимает достойное место в развитии искусства, воспитании молодежи и культурной жизни республики. В последние годы в театре был проведен ремонт, обновлено оборудование. В 2017 году ему был присвоен статус академического театра.
Здесь глава нашего государства вместе с представителями старшего поколения и деятелями искусств посмотрел художественную программу.
В Каракалпакстане проживают представители многих национальностей. Их жизнь в дружбе и согласии стала центральной темой мероприятия. Были исполнены отрывки из народных поэм, каракалпакские песни «Шагала», «Дембермес», «Нигарым», продекламированы образцы произведений Алишера Навои, Бердаха, Махтумкули и Абая. Исполнив стихотворение Героя Узбекистана Ибраима Юсупова «Тугишганлик» и написанную на его стихи песня «Узбекистан», артисты воспели ценность межнационального согласия, единства и мира.
В театре состоялась беседа Президента с каракалпакскими артистами и представителями сферы культуры. Он высоко оценил художественную программу.
Узбеки и каракалпаки – один народ с двумя языками. Веками живущие бок о бок, они стали друзьями и братьями, одним народом. Сегодня они вместе идут по пути мирного развития и процветания страны. Воплощение этого можно увидеть не только на сцене, но и в нашей жизни.
В беседе подчеркнута важность расширения репертуара театров произведениями, прославляющими эти ценности, проведения гастролей, возвращения молодежи в театры и обогащения ее культуры.