Аҳолини уй-жой билан таъминлаш кўлами янада кенгаяди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 5 апрель куни янги уй-жойлар қурилиши ва 2023 йилги ипотека дастури бўйича устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Сўнгги олти йилда мамлакатимиз аҳолиси 5 миллион 500 минг нафарга ўсиб, 36 миллиондан ошди. Уларга муносиб турмуш шароитлари яратиш мақсадида турар жойлар қурилмоқда.
Хусусан, 2017 йилдан бошлаб, 326 мингта янги уйлар фойдаланишга топширилган. Бу даврда уй-жой билан таъминлаш аҳоли жон бошига 18 фоизга ошган.
Бунинг учун сўнгги уч йилда банклар 210 минг оилага 33 триллион сўмлик ипотека кредитлари ажратган. Эҳтиёжманд 73 минг оилага бошланғич бадал ва фоиз тўловлари учун 1,3 триллион сўм субсидия берилган.
Соҳага бозор тамойиллари жорий қилингани натижасида юзлаб хусусий буюртмачи компаниялар шаклланди. Йиғма темир-бетонли кўп қаватли уйлар қурувчи 11 та йирик кластер пайдо бўлди. Тадбиркорларга шароит яратилгани туфайли цемент, газоблок, кафель, керамогранит ишлаб чиқариш кўпайиб, уларнинг нархи анча арзонлашди.
Бу ишлар изчил давом эттирилиб, ўтган йили 60 минг хонадонли кўп қаватли уйлар барпо этилди. 31 та ҳудудда “Янги Ўзбекистон” массивларини қуриш дастури бошланди.
Йиғилишда аввало ушбу дастур ижроси танқидий муҳокама қилинди. Андижон ва Хоразмда ер тўғри танлангани, инфратузилма яратилгани натижасида қурилиш жадал кетаётгани, лекин қолган вилоятларда бу ишлар кечикаётгани кўрсатиб ўтилди. Бухоро, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Самарқанд, Сурхондарё, Сирдарё, Фарғона ва Тошкент вилояти ҳокимларининг қурилиш бўйича ўринбосарларига нисбатан интизомий чора кўрилди. Мутасаддиларга инфратузилма, қурилиш ва сотув билан боғлиқ масалаларни ҳал қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Умуман, жорий йилда уй-жой қуриш ҳажмини 1,5 баравар ошириб, 90 мингга етказиш режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари бу ишлар ҳар бир вилоят иқтисодий кўрсаткичлари ўсишига катта туртки беришини таъкидлади. Шу боис аҳоли ва қурувчилар учун 4 та йўналишда янги енгиллик ва имкониятлар белгиланди.
Биринчидан, кўпроқ аҳолини қамраб олиш мақсадида расмий даромади етарли бўлмаган аҳолига ҳам ипотека кредити олиш имкони яратилади. Уларнинг тўлов қобилиятини аниқлашда банк картасидаги айланма, ижара, коммунал ва бошқа харажатларга тўланган пуллари ҳам ҳисобга олинади.
Дастлабки бадални кўпроқ тўлаган фуқаролар банкдан арзонроқ кредит олиш имкониятига эга бўлади. Субсидияга ажратилган маблағларни тезроқ ишлатиш учун субсидия хабарномасининг амал қилиш муддати 12 ойдан 4 ойга туширилади. Шу билан бирга, бу ойлар давомида сертификатидан фойдаланмаган фуқароларга субсидия олиш учун яна қайта мурожаат қилиш ҳуқуқи берилади.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигига ипотека кредити учун маблағ ҳамда субсидия ажратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Аҳолини арзон уй-жойлар билан таъминлашга қаратилган яна бир лойиҳа – “Менинг биринчи уйим” дастури. Бунинг учун Қурилиш вазирлиги ҳузурида махсус уй-жой компанияси ташкил этилади. Тошкент вилояти Зангиота туманидан 36 гектар ер ажратилиб, 58 та кўп қаватли уй, ижтимоий муассасалар, кўнгилочар масканлар қурилади. Бунда тадбиркорларга савдо ва тижорат майдонларини бозор нархида сотиш орқали уй-жойлар нархини арзонлаштиришга эришилади.
Мутасаддиларга ушбу шаҳарчанинг мастер режасини якунлаб, эксперт ва жамоатчилик муҳокамасидан ўтказиш вазифаси қўйилди.
Иккинчидан, қурилиш таннархини пасайтириш учун ёғоч, фанера, ёғочли опалубка ва ойнани импорт қилишда 2025 йилга қадар божхона божи бекор қилинади. Юқори маркали цемент бўйича божхона божи имтиёзи яна 1 йилга узайтирилади. Бунинг ҳисобига уй-жой қуриш таннархи 5 фоизгача пасаяди.
Пудратчи ташкилотларга қурилаётган уйни қаватма-қават гаровга қўйиш ва ҳар бир қавати учун кредит олиш ҳуқуқи берилади. Қурувчи компанияларга ҳар бир кўп қаватли уй учун компенсация ва кафиллик берилади.
Банклар берадиган кредитларни давлат томонидан қайта молиялаш амалиёти давом эттирилади.
Учинчидан, уй-жойларнинг ўз вақтида фойдаланишга топширилиши ва харидоргирлигида коммуникация асосий масала. Шу боис Иқтисодиёт ва молия вазирлигига инфратузилма учун зарур маблағ ажратиш, вилоят ҳокимларига янги массивларда ички йўлларни қуриш бўйича кўрсатмалар берилди.
Эски уйлар кўп бўлган шаҳарларда реновация дастурига талаб ортаяпти. Давлатимиз раҳбари бунинг ҳуқуқий пойдевори бўлиши кераклигини таъкидлаб, “Реновация тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқишни таклиф этди.
Яна бир масала – бугунги кунда кўп жойлардаги қурилишлар уларнинг инфратузилмаси қувватига мутаносиб эмас. Мисол учун, Тошкент шаҳрининг аҳолиси ҳар йили 100 мингга кўпаймоқда, йилига қўшимча 20 минг хонадонга эҳтиёж бор. Шаҳар оқова сув тозалаш иншоотлари қувватидан анча ортиқ юклама билан ишлаяпти.
Шунинг учун энди сув, оқова, электр, газ, йўл инфратузилмасини яхшилашга инвестор-девелоперлар ҳам жалб қилиниши мумкинлиги айтилди.
Тўртинчидан, бу йил 90 мингта уй-жой режаси қурилиш материаллари корхоналари учун катта бозор. Лекин темир-бетон ишлаб чиқарувчи 3 мингга яқин корхонанинг ярмида лаборатория йўқлиги қайд этилди.
Президентимиз бу маҳсулотлар уйлар сифатига таъсир қилувчи асосий омил эканини таъкидлаб, барча шундай корхоналарда замонавий лабораториялар ташкил қилиш талабини қўйди.
Сўнгги ойларда дунёда ҳам, минтақамизда ҳам сейсмик фаоллик кузатилаяпти. Шу боис 1 майдан бошлаб, қурилиш мўлжалланган майдонда муҳандислик-геологик экспертиза ўтказиш мажбурий бўлиши, сейсмик хавфсизлик талаблари юқори бўлган бино-иншоотлар фақат рейтинги баланд корхоналар томонидан қурилиши белгиланди.
Давлатимиз раҳбари шаҳарларнинг дренаж тизимида юзага келаётган муаммоларга ҳам тўхталиб, буни ҳал этиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.
– Ипотека – ҳам ижтимоий, ҳам иқтисодий жиҳатдан муҳим масала. Шунинг учун қурилиш ишларини жадаллаштириб, халқимизга уйларни сифатли қилиб топшириш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, вазирлар ва ҳокимлар ахборот берди.

Еще более расширится масштаб обеспечения населения жильем
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 5 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам строительства нового жилья и приоритетам ипотечной программы на 2023 год.
За последние шесть лет население нашей страны увеличилось на 5,5 миллиона человек и превысило 36 миллионов. Для создания достойных условий жизни людей развернуто масштабное жилищное строительство.
В частности, за период с 2017 года было сдано в эксплуатацию 326 тысяч новых единиц жилья. Обеспеченность жильем на душу населения увеличилась на 18 процентов.
Для этого за последние три года банки выделили 210 тысячам семей 33 триллиона сумов ипотечных кредитов. 73 тысячи малообеспеченных семей получили субсидии в размере 1,3 триллиона сумов на выплату первого взноса и процентов по кредиту.
В результате внедрения в отрасль рыночных принципов сформировались сотни частных компаний-девелоперов. Создано 11 крупных кластеров по строительству многоэтажных зданий с использованием сборных железобетонных конструкций. За счет создания условий для предпринимателей выросло производство и снизилась стоимость таких материалов, как цемент, газоблок, кафельная плитка, керамогранит.
Эта работы последовательно продолжилась и в прошлом году, когда были построены многоэтажные дома на 60 тысяч квартир. Стартовала программа строительства 31 массива «Янги Узбекистон».
На совещании критически рассмотрена реализация программы. Указано, что в результате правильного подбора земельных участков и создания инфраструктуры образцовая работа ведется в Андижане и Хорезме, но в остальных регионах строительство массивов буксует. В связи с этим объявлено о дисциплинарном взыскании в отношении заместителей хокимов по строительству Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ферганской и Ташкентской областей. Ответственным лицам даны поручения по решению вопросов, связанных с инфраструктурой, строительством и продажей квартир.
В целом в этом году планируется увеличить объем жилищного строительства в 1,5 раза, построив 90 тысяч единиц жилья. Глава государства подчеркнул, что это придаст большой импульс росту экономических показателей каждого региона. Поэтому для населения и застройщиков определены новые возможности по четырем направлениям.
Во-первых, чтобы расширить охват ипотекой, будет создана возможность получить кредит и лицам с недостаточным официальным доходом. При определении их платежеспособности будут также учитываться оборот на их банковских картах, средства, уплаченные ими за аренду, коммунальные и иные расходы.
Граждане, заплатившие более высокий первоначальный взнос, смогут получить более дешевый кредит в банке. В целях ускорения использования средств, выделенных на субсидии, срок действия субсидии будет сокращен с 12 месяцев до 4 месяцев. При этом гражданам, не воспользовавшимся своим сертификатом в течение этих месяцев, будет предоставлено право повторно обратиться за субсидией.
Министерству экономики и финансов даны указания по финансированию ипотечных кредитов и субсидий.
Еще одним проектом, направленным на обеспечение населения доступным жильем, является программа «Мой первый дом». Для этого при Министерстве строительства будет создана специальная жилищная компания. В Зангиатинском районе Ташкентской области будет выделено 36 гектаров земли, на которых планируется построить 58 многоквартирных домов, социальные объекты, развлекательные центры. За счет реализации предпринимателям торговых и коммерческих площадей можно снизить себестоимость квартир.
Ответственным лицам поручено завершить разработку мастер-плана массива, провести его экспертное и общественное обсуждение.
Во-вторых, для удешевления строительства на срок до 2025 года будет отменена таможенная пошлина на ввоз древесины, фанеры, деревянной опалубки и стекла. Льгота по таможенной пошлине на цемент высокой марки будет продлена еще на год. За счет этого ожидается снижение себестоимости строительства жилья на 5 процентов.
Подрядным организациям будет предоставлено право использовать в качестве залога каждый этаж строящегося дома, а также брать кредит на каждый этаж. Строительные компании смогут получить компенсацию и поручительство не за целый массив, а за один отдельный многоквартирный дом.
Практика рефинансирования государством банковских кредитов будет продолжена.
В-третьих, наличие коммуникаций является основным вопросом при своевременном вводе в эксплуатацию и продаже жилья. В связи с этим Министерству экономики и финансов поручено выделить необходимые средства на инфраструктуру, а хокимам регионов - обеспечить строительство внутренних дорог на новых массивах.
В городах с большим количеством ветхого жилья растет спрос на программу реновации. Глава нашего государства подчеркнул, что для этого должна быть правовая основа и предложил разработать проект закона «О реновации».
Проблемой является и несоответствие масштабов строительства в некоторых регионах возможностям их инфраструктуры. Например, население Ташкента ежегодно увеличивается на 100 тысяч человек, и в год требуется 20 тысяч новых квартир. Очистные сооружения города работают с превышением нормальной нагрузки.
В связи с этим отмечено, что отныне к расширению сетей водоснабжения и канализации, электросетей и газопроводов, улучшение дорожной инфраструктуры могут быть привлечены и инвесторы-девелоперы.
В-четвертых, поставленная на текущий год цель построить 90 тысяч единиц жилья создает большой рынок для предприятий строительных материалов. Вместе с тем указано, что половина из 3 тысяч предприятий по производству железобетона не имеет своих лабораторий.
Президент подчеркнул, что именно эта продукция является основным фактором, влияющим на качество домов, и потребовал создать на всех подобных предприятиях современные лаборатории.
В последние месяцы как в мире, так и в нашем регионе наблюдается сейсмическая активность. В связи с этим принято решение внедрить с 1 мая порядок, согласно которому перед началом строительства участок застройки подлежит обязательной инженерно-геологической экспертизе, а здания, к которым применяются повышенные требования сейсмобезопасности, будут возводиться исключительно предприятиями с высоким рейтингом.
Глава государства также затронул проблемы, возникающие в дренажной системе городов, ответственным лицам поручено устранить недостатки.
- Ипотека является важным социальным вопросом и большим стимулом для роста нашей экономики. Поэтому необходимо ускорить строительные работы, выполнить их своевременно и качественно, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Премьер-министр и его заместители, министры и хокимы представили информацию по обсужденным на совещании вопросам.