Тахтакўпир туманида умумий қиймати 25,4 млн. АҚШ доллари бўлган янги инвестиция лойиҳаси ишга тушади
833
Бугунги кунда республикамизнинг барча ҳудудларида тўқимачилик ва трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқаришнинг янги қувватлари яратилмоқда. Бугун Тахтакўпир туманидаги «А.Адилов» ОФЙ ҳудудида «Taxtakopir Gold Tekstil Mahsulotlari» масъулияти чекланган жамияти томонидан қурилиши режалаштирилган тўқимачилик лойиҳасининг тантанали равишда тамал тоши қўйилди.
Унда туман ҳокими Ж.Адилов, нуронийлар, кенг жамоатчилик вакиллари ва лойиҳани амалга ошираётган корхона раҳбарлари иштирок этди. Тадбирда сўзга чиққанлар, лойиҳанинг аҳамияти, унинг туман иқтисодиёти ва аҳоли фаровонлигига қўшадиган ҳиссаси ҳақида айтиб ўтди. Президентимизнинг 2023 йил 8 август кунги «Қорақалпоғистон Республикасида тадбиркорларга қулай шароитлар яратишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги 129-сонли фармонига асосан ушбу инвестиция лойиҳаси учун 4,5 гектар ер майдони ажратилди. Умумий қиймати 25,4 млн. АҚШ доллари бўлган лойиҳага мувофиқ, корхона томонидан йилига 5 минг тонна ип ишлаб чиқарилиб, йилига 11,1 млрд. сўмлик тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш режалаштирилган. Тўлиқ ишга тушиши натижасида 257 та янги иш ўринлари яратилади.

В Тахтакупырском районе начнется реализация нового инвестиционного проекта стоимостью 25,4 млн долларов США
801
В настоящее время в большинстве регионов нашей республики создаются новые мощности по производству текстильной и трикотажной продукции.
Сегодня в Тахтакупырском районе, на территории сельского схода граждан
"А.Адилов," был торжественно заложен первый камень в основании текстильного проекта, который будет реализовываться обществом с ограниченной ответственностью "Taxtako'pir Gold Tekstil Mahsulotlari."
В мероприятии приняли участие хаким района Ж.Адилов, представители старшего поколения, широкая общественность и руководство предприятия, осуществляющего проект. Выступившие отметили значимость проекта для экономики района и улучшения благосостояния местных жителей.
В соответствии с Указом Президента №129 от 8 августа 2023 года
"О дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для предпринимателей в Республике Каракалпакстан" для реализации проекта выделено 4,5 гектара земли.
Проект общей стоимостью 25,4 миллиона долларов США включает производство 5 тысяч тонн пряжи в год и выпуск готовой продукции на сумму 11,1 миллиарда сумов. После полного запуска будет создано 257 новых рабочих мест.