Қорақалпоғистонда жамоат транспорти хизматини янада ривожлантириш масалалари бўйича Хитой компанияси вакиллари билан учрашув ўтказилди
742
Яқинда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Саноат, қурилиш, транспорт ва ахборот технологиялари масалалари қўмитаси раиси И.Сдиков ва Транспорт вазири П.Каипбековлар хизмат сафари билан Хитой Халқ Республикасининг Чженчжоу шаҳрига борди. Ташриф доирасида «Yutong Bus Co» компаниясининг халқаро маркетинг бўйича вице-президенти Сюй Пен билан жамоат транспорти хизматини янада ривожлантириш масалалари юзасидан учрашув ўтказилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикасида жамоат транспорти тизимини ривожлантириш мақсадида ҳаракатдаги автобуслар улушини кўпайтириш бўйича долзарб вазифалар муҳокама қилинди. Шунингдек, учрашувда «Yutong Bus Co» корхонасида ишлаб чиқарилган автобусларнинг Қорақалпоғистонда сони ортиб бораётганлигини ҳисобга олиб, Хитой компанияси томонидан сервис хизматини кучайтириш зарурлиги таъкидланди. Ташриф давомида Жўқорғи Кенгеснинг қўмита раиси Yutong штаб-квартирасида бўлиб, Инновацион технологияларни биргаликда ўзлаштириш, технологиялар соҳасида эришилган ютуқлар, шунингдек, бренд тадбирида иштирок этиб, келгусида ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, ўзаро шерикликни кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама қилиниб, Yutong автобуслари бўйича кўплаб маълумотлар олинди. Таъкидлаш жоизки, ҳурматли Президентимизнинг 2023 йил 16 февралдаги «Жамоат транспорти тизимини ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 59-сонли қарорига мувофиқ, Нукус шаҳрига қарийб 11 млрд.сўмлик маблағлар ҳисобидан лизинг асосида «Yutong Bus Co» корхонасидан 12 автобус олиб келинган эди. Жорий йилда жамоат транспорти хизматини янада ривожлантириш мақсадида Қорақалпоғистонга янги автобуслар олиб келиниши режалаштирилган.

Состоялась встреча с представителями китайской компании по вопросам дальнейшего развития услуг общественного транспорта в Каракалпакстане
721
Председатель Комитета по вопросам промышленности, строительства, транспорта и информационных технологий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан И. Сдиков и министр транспорта П. Каипбеков посетили город Чжэнчжоу (Китайская Народная Республика), где провели встречу с вице-президентом по международному маркетингу компании Yutong Bus Co Цюй Пэном. В рамках встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития системы общественного транспорта в Республике Каракалпакстан, включая увеличение доли автобусов, поставляемых компанией Yutong Bus Co. Особое внимание было уделено улучшению сервисного обслуживания транспортных средств в связи с растущим числом автобусов китайского производства, уже работающих в регионе.
В ходе визита председатель комитета Жокаргы Кенеса ознакомился с деятельностью штаб-квартиры Yutong, где стороны обсудили перспективы совместного освоения инновационных технологий, достижения компании в сфере транспортных решений, а также участие в мероприятиях бренда и развитие дальнейшего партнёрства. Кроме того, представители Каракалпакстана получили обширную информацию о линейке автобусов Yutong и выразили заинтересованность в расширении сотрудничества.
Следует отметить, что в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № 59 от 16 февраля 2023 года «О мерах по реформированию системы общественного транспорта», в город Нукус были поставлены 12 автобусов Yutong на условиях лизинга, на сумму 11 млрд сумов. В текущем году в Каракалпакстан планируется поставка новых автобусов в целях дальнейшего развития транспортной инфраструктуры региона.