Бўзатов, Мўйноқ ва Қонликўл туманлари аёллари учун тадбиркорлигини ривожлантиришга грант маблағлари ажратилади
1430
Ҳурматли Президентимизнинг «Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Халқаро тараққиёт уюшмаси иштирокида «Қишлоқ тадбиркорлигини ривожлантириш-2-фаза» лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 317-сонли қарорига мувофиқ 2025-2027 йиллар оралиғида Ўзбекистон Республикасида яшовчи кам таъминланган, ишсиз аёлларнинг халқаро тажрибали экспертлар томонидан тадбиркорликка ўқитилиши белгилаб берилган эди.
Бугунги кунда лойиҳа доирасидаги ишлар «Аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш» 1.4 субкомпоненти Болгариянинг Тадбиркорлик ва ижрочиликни ривожлантириш маркази (CEED Bulgaria) ва Тошкентдаги «Annexure» консалтинг ва инжиниринг компанияси томонидан амалга оширилаётган бўлиб, Бўзатов тумани ҳокимлиги мажлислар залида лойиҳа гуруҳи ва бўзатовлик аёллар учрашуви бўлиб ўтди.
Унда Ташқи беғараз ёрдам маблағларини (грантларни) жалб қилиш ва донорлар билан ишлаш бўлими бошлиғи К.Идирисов, Жаҳон банкининг Қорақалпоғистондаги вакили Х.Жумабаев, лойиҳа раҳбари И.Руденко, туман фаоллари ва хотин-қизлар иштирок этди.
Учрашувда мамлакатимизда сўнгги йилларда хорижий грантлар ва донор ташкилотларни жалб қилиш орқали маҳаллий аҳолининг турмуш шароитини яхшилаш, уларнинг муаммоларини ҳал этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилаётгани таъкидланди. Бундан сўнг, Жаҳон банкининг Қорақалпоғистондаги вакили Х.Жумабаев, лойиҳа раҳбари И.Руденколар сўзга чиқиб, «Аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш» лойиҳаси ҳақида кенг тушунча берди. Тадбир давомида Лойиҳа иштирокчилари ўзларини қизиқтирган саволларга жавоблар олди.
Таъкидлаш жоизки, Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Халқаро тараққиёт иттифоқи томонидан молиялаштирилаётган лойиҳа 2025 йилнинг февраль ва 2027 йилнинг август ойлари оралиғида давом этиб, Бўзатов, Мўйноқ ва Қонликўл туманларидан 1500 нафар хотин-қизлар 5 модуль асосида ўқитилади ва сертификат берилади. Шунингдек, лойиҳа якунида ҳар бир иштирокчи халқаро экспертлар кўмагида грант лойиҳаларини ёзиб, энг яхши ёзилган грантлар 5 000 ва 15 000 АҚШ доллари миқдорида молиялаштирилади. Бу маблағ уларга ўзларининг тадбиркорлигини ривожлантиришга ёрдам беради.

Женщинам Бозатауского, Муйнакского и Канлыкульского районов будут выделены гранты на развитие предпринимательства
1286
В соответствии с Постановлением Президента ПП-317 «О мерах по реализации проекта “Развитие сельского предпринимательства — Фаза 2” с участием Международного банка реконструкции и развития и Международного союза развития», в период с 2025 по 2027 год малообеспеченные и безработные женщины, проживающие в Республике Узбекистан, будут обучаться предпринимательству под руководством квалифицированных международных экспертов. В настоящее время реализация проекта ведётся в рамках Субкомпонента 1.4 «Развитие женского предпринимательства», осуществляемого Центром развития предпринимательства и исполнительства Болгарии (CEED Bulgaria) и консалтингово-инжиниринговой компанией Annexure (г. Ташкент). В зале заседаний хокимията Бозатауского района состоялась встреча проектной группы с жительницами района.
В мероприятии приняли участие руководитель отдела по привлечению внешней безвозмездной помощи и работе с донорами К. Идирисов, представитель Всемирного банка в Каракалпакстане Х. Джумабаев, руководитель проекта И. Руденко, районные активисты и женщины.
Участники подчеркнули, что в последние годы в стране ведётся масштабная работа по улучшению условий жизни населения, в том числе через привлечение иностранных грантов и поддержку международных донорских организаций.
Выступившие представители Всемирного банка и руководители проекта подробно рассказали о ходе и целях программы «Развитие женского предпринимательства». Участницы смогли получить ответы на все интересующие их вопросы.
Следует отметить, что проект, финансируемый Международным банком реконструкции и развития и Международным союзом развития, будет реализован с февраля 2025 года по август 2027 года. В рамках проекта 1500 женщин из Бозатауского, Муйнакского и Канлыкульского районов пройдут обучение по пяти образовательным модулям и получат соответствующие сертификаты.
Кроме того, каждая участница под руководством международных экспертов подготовит собственный грантовый проект. Лучшие инициативы будут профинансированы: предусмотрены гранты в размере 5 000 и 15 000 долларов США, которые позволят женщинам развивать собственное дело и улучшать благосостояние своих семей.