Фуқаролар йиғини раиси сайловига тайёргарлик кўриш масалаларига бағишланди
Амударё тумани ҳокимлигининг мажлислар залида маҳалла раиси сайловини ўтказувчи ишчи гуруҳ раислари учун ўқув семинари ташкил этилди.
Семинарда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Маҳаллий ҳокимият вакиллик ва фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари ҳамда давлат органларининг очиқлигини таъминлаш масалалари қўмитаси раиси Ш.Өтемисов, Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси бошлиғи С.Турманов, ишчи гуруҳ вакиллари, маҳалла фаоллари иштирок этди.
Семинарда маҳалла раиси сайловини ўтказиш тартиби, асосий жиҳатлари, жараённи тўғри ташкил этишда эътибор қаратилиши лозим бўлган асосий жиҳатлар хусусида сўз юритилди. Бу борада туманда ташкил этилган ишчи гуруҳ масъулларига тегишли тавсия ва кўрсатмалар берилди.

Посвящено вопросам подготовки к выборам председателя схода граждан
В зале заседаний хокимията Амударьинского района прошёл учебный семинар для руководителей рабочих групп, отвечающих за проведение выборов председателей махаллей.
Семинар собрал представителей различных структур и активистов, задействованных в важном для каждой махалли процессе. В мероприятии приняли участие председатель Комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан по вопросам обеспечения открытости деятельности представительных органов, органов самоуправления и государственных учреждений Ш. Отемисов, председатель Каракалпакского республиканского управления Союза махаллей Узбекистана С. Турманов, а также члены рабочих групп и активисты.
В ходе встречи подробно обсуждался порядок проведения выборов, ключевые аспекты и задачи, на которые необходимо обратить особое внимание, чтобы организовать процесс честно, прозрачно и эффективно. Ответственным лицам рабочих групп были даны практические рекомендации и конкретные указания по всем этапам подготовки и проведения выборов.