Президент Покистонга жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хоннинг таклифига биноан 3 март куни давлат ташрифи билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди.
2021 йил июлда Тошкентда бўлиб ўтган музокараларда икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилган эди.
Бу галги ташрифда кўп қиррали ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, савдо, инвестиция, саноат кооперацияси, транспорт, логистика, инфратузилма ва туризма соҳаларида амалий шерикликни ривожлантириш чоралари муҳокама қилинади. Учрашувда, шунингдек, халқаро ва минтақавий маслалалар юзасидан ҳам фикр алмашилади.
Музокаралар натижаси бўйича қўшма декларация ва қатор ҳужжатлар қабул қилиниши кутилмоқда.

Президент отбыл в Пакистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Имрана Хана 3 марта отбыл в эту страну с государственным визитом.
По итогам прошедших в июле 2021 года переговоров на высшем уровне в Ташкенте узбекско-пакистанские отношения вышли на уровень стратегического партнерства.
В ходе предстоящего визита будут обсуждены вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества, развития практического взаимодействия, прежде всего в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации, транспорта, логистики, инфраструктуры и туризма, а также расширению программы культурно-гуманитарного обмена. Состоится также обмен мнениями по международной и региональной повестке.
Планируется принятие совместной декларации и ряда двусторонних документов.