Ўзбекистон Президенти Туркманистон билан парламентлараро ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
2603
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 май куни Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Сермаҳсул парламентлараро мулоқот, шу жумладан минтақавий форматда ҳам ривожланиб бораётгани, бу биродар халқларимизни яқинлаштиришга катта ҳисса қўшаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Туркманистон томонини жорий йил 12-13 май кунлари Ашхобод шаҳрида халқаро тадбирлар - Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия Федерациясининг биринчи Парламентлараро форуми ҳамда Хотин-қизлари мулоқоти муваффақиятли ўтказилгани билан самимий қутлади.
Устувор йўналишлардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни илгари суриш мақсадида парламентлар даражасида фаол мулоқотларни давом эттириш ва тажриба алмашиш муҳимлиги қайд этилди.
Шу муносабат билан Парламентлараро форум ишини мунтазам йўлга қўйиш, Туркманистон пойтахтида унинг доимий фаолият юритадиган котибиятини тузиш таклифи қўллаб-қувватланди.
Халқаро кун тартиби юзасидан, минтақавий ҳамкорликни давом эттириш ва кўп томонлама ташкилотлар доирасидаги самарали шерикликни ривожлантириш, шу жумладан Афғонистонда тинчлик ва хавфсизликни таъминлашга, унинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига кўмаклашиш масалалари бўйича фикр алмашилди.

Президент Узбекистана отметил важность углубления межпарламентского взаимодействия с Туркменистаном
16 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в соответствии с договоренностями на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено развитие плодотворного межпарламентского диалога, в том числе в региональном формате, что вносит большой вклад в сближение братских народов.
Глава нашего государства искренне поздравил туркменскую сторону с успешным проведением ряда крупных международных мероприятий – первого Межпарламентского форума и встречи Диалога женщин стран Центральной Азии и Российской Федерации, которые состоялись 12-13 мая текущего года в городе Ашхабаде.
Подчеркнута важность поддержания интенсивных контактов и расширения обмена на уровне парламентов в целях продвижения взаимовыгодного сотрудничества по приоритетных направлениям.
В этой связи поддержано предложение о придании работе Межпарламентского форума регулярного характера, с организацией постоянно действующего секретариата в столице Туркменистана.
Состоялся также обмен мнениями по международной повестке, вопросам продолжения тесного регионального взаимодействия и развития продуктивного сотрудничества в рамках многосторонних организаций, в том числе по содействию обеспечению мира и безопасности, а также социально-экономическому восстановлению Афганистана.