Жўқорғи Кенгес Раиси раҳбарлигида Чимбой туманида кенг қамровли ободонлаштириш ишлари бошланди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев раҳбарлигида Чимбой туманида кенг кўламли ободонлаштириш ишларини олиб бориш бўйича туман муассаса-ташкилотлари, масъуллар иштирокида катта ҳаракат бошланди.
Бунда йўл бўйлари ва инфратузилма объектлари атрофида ободонлаштириш ишларини олиб бориш, халқимизнинг ер билан ишлаш маданиятини ошириш ва ҳар бир оиланинг томорқасидан самарали фойдаланишига кўмаклашиш бўйича кенг турда таъкидланди.
Атроф-муҳит озодалигини сақлаш ишлари, кўчалар қиёфасини яхшилаш, энг асосийси, «Ободлик кўнгилдан бошланади» деган эзгу ғоя асосида кенг қамровли ободонлаштириш ишлари ҳар бир ҳудудга, ҳар бир маҳаллага кириб бориши кераклиги алоҳида таъкидланиб, вазифалар тақсимланди.
Шундан сўнг, Жўқорғи Кенгес Раиси Чимбой тумани деҳқон бозори ҳудудида янгидан қурилаётган аҳолига сифатли бозор хизматини кўрсатиш борасида барча қулайликларга эга йирик ҳажмли ёпиқ савдо комплекси қурилиши жараёни, шунингдек, туманда олиб борилаётган янги қурилиш, реконструкция ишлари билан танишди.
Таъкидлаш жоизки, бугунги кунда объектда қурилиш ишлари давом этмоқда. Жами 30 млрд. сўмлик лойиҳа доирасида кўп қаватли савдо мажмуаси биноси, автотураргоҳ ва бошқа қулайликлар яратилади.
Жўқорғи Кенгес Раиси мутасаддиларга савдо мажмуаси қурилиши ишларини жадаллаштириш ва лойиҳа ташаббускорларига кўмаклашиш бўйича топшириқлар берди.

Под руководством Председателя Жокаргы Кенеса в Чимбайском районе начались масштабные работы по благоустройству
Под руководством Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева в Чимбайском районе начались масштабные работы по благоустройству с участием районных учреждений, организаций и ответственных лиц.
Особое внимание уделяется проведению благоустроительных работ вдоль дорог и вокруг объектов инфраструктуры, повышению культуры земледелия среди населения, а также содействию каждой семье в эффективном использовании приусадебных участков.
Отмечено, что работы по поддержанию чистоты окружающей среды, улучшению облика улиц, а самое главное — масштабные мероприятия по благоустройству, основанные на благородной идее «Благоустройство начинается с души», должны охватывать каждый регион, каждую махаллю. В этой связи были поставлены конкретные задачи.
В рамках визита Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с ходом строительства нового крупного закрытого торгового комплекса с современными условиями для предоставления качественных рыночных услуг населению на территории дехканского рынка Чимбайского района. Также он ознакомился с другими строительными и реконструкционными работами, проводимыми в районе.
Следует отметить, что строительные работы на объекте продолжаются. В рамках проекта стоимостью 30 миллиардов сумов предусмотрено строительство многоэтажного торгового здания, автостоянки и других инфраструктурных объектов.
Председатель Жокаргы Кенеса дал ответственным лицам поручения ускорить темпы строительства торгового комплекса и оказать необходимое содействие инициаторам проекта.