Жўқорғи Кенгес Раиси раҳбарлигида Чимбой туманида кенг қамровли ободонлаштириш ишлари бошланди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев раҳбарлигида Чимбой туманида кенг кўламли ободонлаштириш ишларини олиб бориш бўйича туман муассаса-ташкилотлари, масъуллар иштирокида катта ҳаракат бошланди.
Бунда йўл бўйлари ва инфратузилма объектлари атрофида ободонлаштириш ишларини олиб бориш, халқимизнинг ер билан ишлаш маданиятини ошириш ва ҳар бир оиланинг томорқасидан самарали фойдаланишига кўмаклашиш бўйича кенг турда таъкидланди.
Атроф-муҳит озодалигини сақлаш ишлари, кўчалар қиёфасини яхшилаш, энг асосийси, «Ободлик кўнгилдан бошланади» деган эзгу ғоя асосида кенг қамровли ободонлаштириш ишлари ҳар бир ҳудудга, ҳар бир маҳаллага кириб бориши кераклиги алоҳида таъкидланиб, вазифалар тақсимланди.
Шундан сўнг, Жўқорғи Кенгес Раиси Чимбой тумани деҳқон бозори ҳудудида янгидан қурилаётган аҳолига сифатли бозор хизматини кўрсатиш борасида барча қулайликларга эга йирик ҳажмли ёпиқ савдо комплекси қурилиши жараёни, шунингдек, туманда олиб борилаётган янги қурилиш, реконструкция ишлари билан танишди.
Таъкидлаш жоизки, бугунги кунда объектда қурилиш ишлари давом этмоқда. Жами 30 млрд. сўмлик лойиҳа доирасида кўп қаватли савдо мажмуаси биноси, автотураргоҳ ва бошқа қулайликлар яратилади.
Жўқорғи Кенгес Раиси мутасаддиларга савдо мажмуаси қурилиши ишларини жадаллаштириш ва лойиҳа ташаббускорларига кўмаклашиш бўйича топшириқлар берди.

Major Landscaping and Infrastructure Works Begin in Chimbay District Under the Leadership of the Chairman of the Jokargy Kenes
Under the leadership of the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, large-scale landscaping and improvement works have begun in Chimbay District with the involvement of local institutions, organizations, and responsible officials.
Special attention is being given to landscaping along roads and around infrastructure facilities, promoting agricultural culture among the population, and supporting each household in the effective use of their backyard plots.
It was emphasized that maintaining a clean environment, enhancing the appearance of streets, and—most importantly—carrying out large-scale beautification efforts inspired by the noble idea that “Beautification begins with the soul” should extend to every region and every mahalla. In this context, clear tasks were assigned.
As part of the visit, the Chairman of the Jokargy Kenes familiarized himself with the construction progress of a major new enclosed trade complex, designed to offer modern conditions for delivering high-quality market services to the local population in the area of the Dehkan market of Chimbay district. He also reviewed other construction and reconstruction projects currently underway in the district.
It should be noted that construction work at the site is ongoing. As part of the project, with a budget of 30 billion sums, the construction of a multi-story commercial building, a parking lot, and other infrastructure facilities is planned.
The Chairman of the Jokargy Kenes has instructed the responsible persons to speed up the pace of construction of the trade complex and provide necessary support to the project initiators.