Фуқароларнинг мурожаатлари эътибордан четда қолмаслиги керак
Яқинда Нукус шаҳрида фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш ва аҳоли муаммоларига ечим топиш масалаларига бағишланган мажлис ўтказилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари П.Бобожонов, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаeв, Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов иштирок этди.
Таъкидланганидек, халқимизнинг бугунги ҳаётидан розилиги ва фаровон турмушини таъминлаш, уларнинг муаммо ва мурожаатларига ечим топиш ўта муҳим масалалардан бири ҳисобланади.
Ўтказилган мажлисда ана шу йўналишдаги масалалар кенг турда муҳокама қилинди. Аҳолини қийнаб келаётган масалаларга ечим топишнинг аниқ механизмлари кўрсатиб берилди. Шунингдек, ҳурматли Президентимиз раислигида жорий йилнинг 13 март куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифалар ва мурожаатлар билан ишлаш тизимини такомиллаштириш механизмлари тушунтириб ўтилди.
Бундан ташқари, яқинда қабул қилинган " Аҳоли билан мулоқот тизимини самарали ташкил қилиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги 51-сонли фармоннинг мазмун-моҳияти, уни ҳаётга татбиқ этиш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Кун тартибидаги масалалар бўйича ҳар бир раҳбар фуқаролар томонидан кўтарилган ҳар қандай мурожаатни эътиборга олиб, масъулият билан қараши, билдирилган масала, албатта, ечимини топиши кераклиги алоҳида таъкидланди.

Обращения граждан не должны оставаться без внимания
В Нукусе недавно состоялось совещание, посвящённое вопросам работы с обращениями граждан и поиску решений насущных проблем населения.
В мероприятии приняли участие заместитель советника Президента Республики Узбекистан Пулат Бобожонов, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, а также председатель Совета Министров Фархад Эрманов.
Как было отмечено, обеспечение удовлетворённости граждан уровнем своей жизни и создание достойных условий, а также оперативное решение их проблем и обращений остаются в числе приоритетных задач.
В ходе совещания были всесторонне обсуждены данные вопросы. Представлены конкретные механизмы решения проблем, с которыми сталкивается население. Кроме того, были разъяснены задачи, определённые на видеоселекторном совещании под председательством Президента, состоявшемся 13 марта текущего года, а также механизмы совершенствования системы работы с обращениями граждан.
Также рассмотрены содержание и практическая реализация недавно принятого Указа № 51 «О дополнительных мерах по эффективной организации системы диалога с населением».
Особо подчеркнуто, что каждый руководитель обязан ответственно и внимательно относиться к каждому обращению граждан, не оставляя ни один сигнал без должного рассмотрения, и обеспечивать реальное, своевременное решение поднятых вопросов.