Жўқорғи Кенгес Раиси Нукус туманида ёшлар билан учрашди
Президентимиз томонидан илгари сурилган ва бугунги кунда мунтазам амалга оширилаётган "Ҳар пайшанба - Ёшлар куни" ташаббуси юртимизда ёшлар билан ишлашнинг мутлақо янги, самарали ва манзилли тизимини шакллантирмоқда. Бу ташаббус ёшларнинг нафақат муаммоларини тинглаш, балки уларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқариш, салоҳиятини тўла намоён этиши учун мустаҳкам замин яратмоқда.
Мана шундай эзгу тадбирлар доирасида бугун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Нукус туманидаги қатор ишсиз ва оталиққа олинган ёшлар билан учрашув ўтказди.
Таъкидланганидек, юртимизда ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Ўтказилган учрашувда бу борада ёшларга яратилаётган имкониятлар ҳақида кенг таъкидланди. Шу билан бирга, ана шу имкониятлардан натижали фойдаланиб, турли йўналишларда юқори натижаларга эришаётган ёшлар сафи тобора кенгайиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Учрашув давомида ёшлар фаоллик кўрсатиб, ўзларини қизиқтираётган масалалар, амалда учраётган муаммолар ҳамда илгари сурилаётган таклиф ва ташаббусларни бевосита билдирди. Хусусан, тадбиркорликни йўлга қўйиш, имтиёзли кредитлардан фойдаланиш, касб-ҳунар ўрганиш ва таълим соҳасига оид масалалар кўтарилди.
Энг муҳими, ҳар бир кўтарилган масала Жўқорғи Кенгес раисининг шахсий назоратига олиниб, соҳа мутасаддиларига уларни қисқа муддатларда ижобий ҳал этиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Председатель Жокаргы Кенеса провёл встречу с молодёжью в Нукусском районе
В рамках инициативы «Каждый четверг — день молодёжи», выдвинутой нашим Президентом и последовательно реализуемой в настоящее время, в стране формируется принципиально новая, эффективная и адресная система работы с молодёжью. Данная инициатива направлена не только на выявление проблем молодёжи, но и на создание прочной основы для реализации их стремлений и полного раскрытия потенциала.
В рамках указанных позитивных мероприятий сегодня Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провёл встречу с рядом безработных и находящихся под опекой молодых людей Нукусского района.
Как было отмечено, всесторонняя поддержка молодёжи является одним из приоритетных направлений государственной политики в нашей стране.
В ходе встречи подробно обсуждались возможности, создаваемые для молодёжи в данном направлении. При этом было особо подчеркнуто, что число молодых людей, эффективно использующих предоставленные возможности и достигающих высоких результатов в различных сферах, неуклонно растёт.
В ходе встречи молодёжь проявила активность, озвучив волнующие их вопросы, существующие проблемы, а также свои предложения и инициативы. В частности, были подняты вопросы организации предпринимательской деятельности, использования льготных кредитов, получения профессиональных навыков и развития образования.
Наиболее важно, что каждое обращение было взято под личный контроль Председателя Жокаргы Кенеса, а ответственным лицам даны конкретные поручения по их оперативному и эффективному решению.