Жўқорғи Кенгес Раиси Нукус туманида ёшлар билан учрашди
Президентимиз томонидан илгари сурилган ва бугунги кунда мунтазам амалга оширилаётган "Ҳар пайшанба - Ёшлар куни" ташаббуси юртимизда ёшлар билан ишлашнинг мутлақо янги, самарали ва манзилли тизимини шакллантирмоқда. Бу ташаббус ёшларнинг нафақат муаммоларини тинглаш, балки уларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқариш, салоҳиятини тўла намоён этиши учун мустаҳкам замин яратмоқда.
Мана шундай эзгу тадбирлар доирасида бугун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Нукус туманидаги қатор ишсиз ва оталиққа олинган ёшлар билан учрашув ўтказди.
Таъкидланганидек, юртимизда ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Ўтказилган учрашувда бу борада ёшларга яратилаётган имкониятлар ҳақида кенг таъкидланди. Шу билан бирга, ана шу имкониятлардан натижали фойдаланиб, турли йўналишларда юқори натижаларга эришаётган ёшлар сафи тобора кенгайиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Учрашув давомида ёшлар фаоллик кўрсатиб, ўзларини қизиқтираётган масалалар, амалда учраётган муаммолар ҳамда илгари сурилаётган таклиф ва ташаббусларни бевосита билдирди. Хусусан, тадбиркорликни йўлга қўйиш, имтиёзли кредитлардан фойдаланиш, касб-ҳунар ўрганиш ва таълим соҳасига оид масалалар кўтарилди.
Энг муҳими, ҳар бир кўтарилган масала Жўқорғи Кенгес раисининг шахсий назоратига олиниб, соҳа мутасаддиларига уларни қисқа муддатларда ижобий ҳал этиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Chairman of the Jokargy Kenes Meets with Youth in Nukus District
Within the framework of the initiative “Every Thursday – Youth Day,” put forward by our respected President and consistently implemented today, a fundamentally new, effective, and targeted system for working with youth is being established in the country. This initiative is aimed not only at identifying the challenges faced by young people, but also at creating a solid foundation for realizing their aspirations and fully unlocking their potential.
As part of these constructive measures, today the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, held a meeting with a number of unemployed and supported (mentored) youth in Nukus district.
As noted, comprehensive support for youth is one of the key priorities of state policy in our country.
During the meeting, detailed information was provided on the opportunities being created for young people in this area. It was particularly emphasized that the number of young individuals effectively utilizing these opportunities and achieving high results across various fields is steadily increasing.
Throughout the meeting, the youth demonstrated active engagement, raising issues of concern, sharing the challenges they face, and putting forward their proposals and initiatives. In particular, matters related to entrepreneurship development, access to concessional loans, vocational training, and education were discussed.
Importantly, each issue raised was taken under the personal supervision of the Chairman of the Jokargy Kenes, and relevant officials were assigned specific tasks to ensure their prompt and effective resolution.