Қорақалпоғистонлик олим халқаро мукофотга муносиб деб топилди
Хитой Фанлар академиясининг Синцзян экология ва география институти томонидан Ўзбекистон Республикаси экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация маркази раиси Б.Ҳабибуллаев экология ва география фанларини ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси учун Хитой давлатининг «Тяншан» мукофотига муносиб деб топилди.
Таъкидлаш жоизки, «Тяншан» халқаро мукофоти Хитой Халқ Республикаси Шинжон-Уйғур автоном районининг энг нуфузли мукофотларидан бири ҳисобланади.
У минтақа ривожига, шунингдек, халқаро илмий-техник, экологик ва иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга катта ҳисса қўшган хорижий мутахассислар ва экспертларни рағбатлантиришга мўлжалланган.
Мукофот хорижий олимлар, муҳандислар ва экспертларнинг Синцзян тараққиётига қўшган ҳиссасини эътироф этиш, халқаро илмий-техник алмашинувни рағбатлантириш, илғор технологиялар, инновациялар ва бошқарув амалиётларини жалб қилиш, экология, қишлоқ хўжалиги, энергетика ва рақамли технологиялар соҳаларида қўшма лойиҳаларни илгари суриш, Хитой ва хорижий давлатлар ўртасида узоқ муддатли шериклик алоқаларини мустаҳкамлаш, шунингдек, минтақавий ривожланиш дастурларининг оммалашув даражасини ошириш мақсадида таъсис этилган.

Каракалпакский ученый удостоен международной премии
Руководитель Международного инновационного центра Приаралья при Национальном комитете Республики Узбекистан по экологии и изменению климата Б.Хабибуллаев признан лауреатом государственной премии Китайской Народной Республики «Тяньшань». Награда присуждена Институтом экологии и географии Синьцзяна Академии наук Китая за значительный вклад ученого в развитие экологических и географических наук.
Следует отметить, что международная премия «Тяньшань» является одной из наиболее престижных наград Синьцзян-Уйгурского автономного района Китайской Народной Республики.
Данная премия направлена на поощрение зарубежных специалистов и экспертов, внесших весомый вклад в развитие региона, а также в укрепление международного научно-технического, экологического и экономического сотрудничества.
Учреждение премии преследует цели признания вклада иностранных ученых, инженеров и экспертов в развитие Синьцзяна, стимулирования международного научно-технического обмена, привлечения передовых технологий, инноваций и управленческих практик, продвижения совместных проектов в сферах экологии, сельского хозяйства, энергетики и цифровых технологий, укрепления долгосрочного партнерства между Китаем и зарубежными государствами, а также повышения уровня популяризации региональных программ развития.