Нукусда илк бор дуал таълим форуми ўтказилди
Бугун Pearson ўқув дастури асосида фаолият олиб бораётган Нукус шаҳридаги 1-сонли техникумда «Дуал таълимни ташкил этишнинг афзалликлари» мавзусида форум ўтказилди.
Форумнинг асосий мақсади:
- ўқувчиларнинг амалий кўникмаларини ошириш;
- дуал таълим тизимини кенг жорий этиш;
- техникумлар ва иш берувчилар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш.
Унда Буюк Британиянинг Pearson компанияси вакиллари CHris Faulkner ва Jane Bake, Жўқорғи Кенгеснинг қўмита раиси М.Атамуратов ва Касбий таълим агентлиги директори А.Аяповлар иштирок этди.
Форумда республикамиздаги барча техникумлар фаол иштирок этиб, дуал таълим тизимининг амалий натижалари кенг намойиш этилди. Кўргазма давомида ўқувчилар ўз йўналишлари бўйича тайёрлаган кўргазмалари, турли техник қурилмалар ва қўл меҳнати асосида яратилган амалий иш намуналари билан иштирок этиб, ўз маҳорати ва ижодий ёндашувларини намойиш этди.
Таъкидлаш жоизки, дуал таълим тизими бугунги кунда замонавий таълимнинг энг самарали йўналишларидан бири сифатида эътироф этилмоқда. Мазкур тизим назарий билимлар билан амалий кўникмаларни уйғунлаштириш орқали ўқувчиларнинг касбий салоҳиятини янада ривожлантиришга хизмат қилади.

В Нукусе впервые состоялся форум, посвящённый дуальному образованию
В Нукусском техникуме № 1, функционирующем на основе образовательной программы Pearson, состоялся форум на тему «Преимущества организации дуального образования».
Целями мероприятия стали повышение уровня практической подготовки учащихся, расширение внедрения системы дуального образования, а также укрепление взаимодействия между техникумами и работодателями.
В работе форума приняли участие представители компании Pearson из Великобритании — Chris Faulkner и Jane Bake, председатель профильного комитета Жокаргы Кенеса М. Атамуратов, а также директор Агентства профессионального образования А. Аяпов.
В рамках форума техникумы республики представили практические результаты внедрения дуальной системы обучения. На выставке учащиеся продемонстрировали проекты по своим направлениям подготовки, технические разработки, а также образцы прикладных работ, выполненных вручную, наглядно показав уровень профессиональных навыков и творческий подход.
Следует отметить, что дуальное образование сегодня рассматривается как одно из наиболее эффективных направлений современной образовательной системы. Оно обеспечивает органичное сочетание теоретической подготовки и практических навыков, способствуя всестороннему развитию профессиональных компетенций обучающихся.