9 май – Хотира ва қадрлаш куни умумхалқ байрами, шунингдек, Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан қозонилган ғалабанинг 81 йиллиги нишонланди.
Байрам муносабати билан пойтахтимиз Нукус шаҳридаги «Мотамсаро она» ёдгорлиги майдонида давлат ва жамоат ташкилотлари, шунингдек, кенг жамоатчилик вакиллари йиғилди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев байрам муносабати билан «Мотамсаро она» ёдгорлиги пойига гулчамбар қўйиб, Иккинчи жаҳон урушида қурбон бўлганларнинг ёдгорлигига ҳурмат кўрсатди.
Шунингдек, Қуролли Кучлар тизимига кирувчи тузилмалар вакиллари, идора ва ташкилотлар, кенг жамоатчилик вакиллари билан ёшлар ҳам ёдгорлик пойига гул қўйди.

ПОКА ЖИВА ПАМЯТЬ — ЖИВА НАЦИЯ
9 мая — в День памяти и почестей, являющийся всенародным праздником, также широко отмечена 81-я годовщина Победы над фашизмом во Второй мировой войне.
В связи с памятной датой на площади мемориального комплекса «Скорбящая мать» в столице Республики Каракалпакстан — городе Нукусе собрались представители государственных и общественных организаций, ветераны, молодёжь и широкая общественность.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев возложил венок к подножию памятника «Скорбящая мать» и почтил светлую память соотечественников, погибших в годы Второй мировой войны.
В церемонии также приняли участие представители структур, входящих в систему Вооружённых Сил, сотрудники министерств и ведомств, представители общественности и молодёжь. Участники мероприятия возложили цветы к подножию памятника, отдав дань глубокого уважения подвигу и мужеству поколения победителей.