Уруш қатнашчиси ҳолидан хабар олиниб, Президент совғаси топширилди
Карнишина Мария Ивановна 1929 йилда Украинада туғилган. 1944 йили Армия сафига чақирилиб, урушга отланган. 1094-сонли Эвакуация ҳарбий қисм госпиталида хизмат қилган. Бу ерда жангда жароҳат олган жангчиларга тиббий ёрдам кўрсатиб, ғалабага ўз ҳиссасини қўшган.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев бугун орамизда умргузаронлик қилаётган уруш қатнашчиси Мария Ивановнанинг хонадонида бўлди.
Фахрий 9 май - Хотира ва қадрлаш куни умумхалқ байрами, шунингдек, Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан қозонилган ғалабанинг 81 йиллиги билан самимий табрикланди ҳамда унга Ўзбекистон Республикаси Президентининг байрам табриги ўқиб эшиттирилди.
Шунингдек, ғалабага ҳисса қўшган қаҳрамонлар, фронт ортида хизмат қилган фахрийлар, юртимиз равнақи йўлида меҳнат қилган нуронийларнинг эзгу ишлари доимо ёдга олиниб, уларга ҳурмат кўрсатилиши таъкидланди.
Президентимиз топшириғи асосида Мария Ивановнага 30 миллион сўм миқдорида бир марталик пул мукофоти, шунингдек, Президент совғалари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, Вазирлар Кенгаши, Шимоли-ғарбий ҳарбий округи, Нукус шаҳри ҳокимлиги ва бир қатор ташкилотлар номидан қимматбаҳо совғалар топширилди.

Участнице войны вручили подарок Президента и навестили с поздравлениями
Мария Ивановна Карнишина родилась в 1929 году в Украине. В 1944 году она была призвана в армию и направлена на фронт. Служила в эвакуационном военном госпитале №1094, где оказывала медицинскую помощь раненым бойцам, внося свой вклад в Великую Победу.
Сегодня Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев посетил на дому участницу войны Марию Ивановну, проживающую в регионе.
Ветерана тепло поздравили с всенародным праздником — 9 Мая, Днём памяти и почестей, а также с 81-й годовщиной Победы во Второй мировой войне над фашизмом. Ей было зачитано поздравление Президента Республики Узбекистан.
Также было подчеркнуто, что подвиг героев, внесших вклад в Победу, ветеранов тыла и представителей старшего поколения, добросовестно трудившихся во благо процветания страны, всегда будет храниться в памяти народа, а им неизменно будут оказывать почёт и уважение.
По поручению Президента Марии Ивановне была вручена единовременная денежная премия в размере 30 миллионов сумов, а также ценные подарки от Президента, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Совета Министров, Северо-Западного военного округа, хокимията города Нукуса и ряда организаций.