Хитой (Сичуань) – Ўзбекистон (Қорақалпоғистон) бизнес-форуми ташкил этилди
Қорақалпоғистон Республикаси делегациясининг Хитой Халқ Республикасига расмий ташрифи самарали давом этмоқда. Ташриф доирасида икки томонлама иқтисодий алоқаларни кенгайтириш мақсадида Хитой (Сичуань) – Ўзбекистон (Қорақалпоғистон) бизнес-форуми ташкил этилди.
Ушбу тадбирда Сичуань провинцияси Халқаро савдони ривожлантиришга кўмаклашиш кенгаши раисининг ўринбосари Ванг Гуанг Жун ҳамда 150 дан ортиқ йирик хитойлик инвесторлар ва тадбиркорлар иштирок этди.
Бизнес-форумда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев сўзга чиқиб, давлатимиз раҳбари томонидан Оролбўйи ҳудудига қаратилаётган алоҳида эътибор, тадбиркорлик учун яратилган қулай инвестициявий муҳит ва махсус имтиёзлар пакети ҳақида батафсил маълумот берди.
Тадбир доирасида “Ji An Tai International Industries” ва “China Railway Construction Heavy Industry” каби йирик компаниялар раҳбарлари Қорақалпоғистондаги қулай бизнес муҳитини юқори баҳолаб, ҳамкасбларини ҳудуд билан фаол ҳамкорлик қилишга чақирди.
Учрашувлар якунида икки томонлама муносабатларни янги босқичга олиб чиқувчи қатор муҳим келишувларга эришилди. Жумладан, Иқтисодий ривожланишда ҳамкорликни ривожлантириш глобал ассоциацияси билан Нукус шаҳрида хитойлик инвесторларни жалб қилиш бўйича махсус офис ташкил этиш юзасидан меморандум имзоланди.
Шунингдек, форум доирасида чорвачилик, балиқчилик, электротехника, геология, қишлоқ хўжалиги, мудофаа мақсадларида дронлар ишлаб чиқариш ҳамда мебель саноати йўналишидаги йирик компаниялар билан самарали музокаралар ўтказилиб, уларнинг ишлаб чиқариш қувватларини Қорақалпоғистонда жойлаштириш масалалари келишиб олинди.
Бизнес-форум якунларига кўра, автомобилсозлик, агросаноат ва тўқимачилик соҳаларида умумий қиймати 245 миллион АҚШ долларига тенг бўлган инвестициявий шартномалар пакети имзоланди.

Организован бизнес-форум «Китай (Сычуань) – Узбекистан (Каракалпакстан)
Официальный визит делегации Республики Каракалпакстан в Китайскую Народную Республику продолжает приносить практические результаты. В рамках поездки, направленной на расширение двустороннего экономического сотрудничества, был организован бизнес-форум «Китай (Сычуань) – Узбекистан (Каракалпакстан)».
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Совета содействия развитию международной торговли провинции Сычуань Ван Гуанцзюнь, а также более 150 крупных китайских инвесторов и предпринимателей.
Выступая на форуме, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев подробно рассказал об особом внимании, которое руководство страны уделяет региону Приаралья, о созданном благоприятном инвестиционном климате и действующем пакете специальных льгот для бизнеса.
В ходе мероприятия руководители таких крупных компаний, как “Ji An Tai International Industries” и “China Railway Construction Heavy Industry”, высоко оценили деловую среду Каракалпакстана и призвали китайский бизнес к активному сотрудничеству с регионом.
По итогам встреч был достигнут ряд важных договорённостей, призванных вывести двусторонние отношения на новый уровень. В частности, с Глобальной ассоциацией развития экономического сотрудничества подписан меморандум о создании в Нукусе специального офиса по привлечению китайских инвесторов.
Кроме того, в рамках форума состоялись продуктивные переговоры с крупными компаниями в сферах животноводства, рыбного хозяйства, электротехнической промышленности, геологии, сельского хозяйства, производства беспилотников оборонного назначения, а также мебельной индустрии. Стороны обсудили вопросы размещения производственных мощностей этих предприятий на территории Каракалпакстана.
По итогам бизнес-форума подписан пакет инвестиционных соглашений в сферах автомобилестроения, агропромышленного комплекса и текстильной промышленности на общую сумму 245 миллионов долларов США.