Кураш бўйича Осиё кубоги бўлиб ўтди
Нукус шаҳридаги Марказий Амфитеатрда спортнинг Кураш туридан (катталар) эркаклар ва аёллар ўртасида Осиё кубоги бўлиб ўтди.
Мусобақанинг очилишига бағишланган тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов, Жўқорғи Кенгес қўмита раиси М.Атамуратов, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири ўринбосари Ш.Махмудовлар иштирок этди.
Маълумот учун мусобақада Ўзбекистон, Сингапур, Саудия Арабистони, Туркманистон, Ҳиндистон, Қирғизистон, Хитой Тайбейи ва Тожикистон давлатларидан 100 га яқин спортчилар 9 вазн тоифасида ғолиблик учун курашди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда юртимизда ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга, ёшларни спортга кенг жалб этишга, Олимпия спорт турлари билан бир қаторда миллий спорт турларини ҳам ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилиб, бу борада кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Албатта, бундай мусобақаларнинг ўтказилиши мамлакатимизда кураш спорт турини янада оммалаштириш ва уни халқаро миқёсда янада кенг тарғиб этишда муҳим ўрин тутади.
Ўтказилган тадбир давомида ўз вазн тоифаси бўйича ғолиблар қаторидан жой олган бир қатор ёшларга медаль ва қимматбаҳо совғалар топширилди.

Состоялся Кубок Азии по борьбе кураш
В Центральном амфитеатре города Нукуса состоялся Кубок Азии по национальной борьбе кураш среди мужчин и женщин в категории взрослых.
В мероприятии, посвящённом открытию соревнований, приняли участие Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Ерманов, председатель комитета Жокаргы Кенеса М. Атамуратов, а также заместитель министра спорта Республики Узбекистан Ш. Махмудов.
Для справки: в турнире приняли участие около 100 спортсменов из Узбекистана, Сингапура, Саудовской Аравии, Туркменистана, Индии, Кыргызстана, Китайского Тайбэя и Таджикистана. Соревнования проходили в 9 весовых категориях.
Как было отмечено, в последние годы в нашей стране под руководством уважаемого Президента уделяется особое внимание развитию физической культуры и спорта, широкому привлечению молодёжи к занятиям спортом, а также поддержке и развитию национальных видов спорта наряду с олимпийскими дисциплинами. В этом направлении реализуется масштабный комплекс мер.
Безусловно, проведение подобных соревнований играет важную роль в дальнейшей популяризации борьбы кураш в стране и её широком продвижении на международной арене.
В завершение мероприятия молодым спортсменам, занявшим призовые места в своих весовых категориях, были вручены медали и ценные подарки.