Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Болалар миллий тиббиёт маркази Оролбўйи клиникасидаги болаларни байрам муносабати билан табриклади
"1 июнь - Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни" байрами республикамиз бўйлаб жойларда кенг нишонланмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари Р.Нуразизов Болалар миллий тиббиёт маркази Оролбўйи клиникасидаги болаларни байрам муносабати билан табриклади.
Таъкидланганидек, келажагимиз эгалари бўлган болаларни ҳар томонлама етук, илғор фикрли, она Ватанимизга садоқат билан хизмат қиладиган баркамол авлод этиб вояга етказиш борасида кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Айниқса, саломатлигини тиклаётган ўғил-қизларни руҳан қўллаб-қувватлаш, уларнинг қалбида ҳаётга, келажакка бўлган ишончни янада мустаҳкамлаш муҳим аҳамиятга эга.
Тадбир доирасида клиникада даволанаётган ҳар бир болага эътибор кўрсатилиб, Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари томонидан байрам совғалари топширилди.

Deputy Chairman of the Jokargy Kenes Congratulates Children at the Aral Sea Region Clinic of the National Children's Medical Center on International Children's Day
International Children's Day, celebrated annually on June 1, is being widely marked across all regions of the republic.
As part of the festive events, R. Nurazizov, Deputy Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, visited the Aral Sea Region Clinic of the National Children's Medical Center and extended his congratulations to children undergoing treatment.
It was noted that a comprehensive set of measures is being implemented in the country to raise the younger generation as well-rounded, forward-thinking, and patriotic citizens devoted to their Motherland.
Special attention is being given to supporting children receiving medical treatment and rehabilitation. Emphasis was placed on the importance of strengthening their emotional well-being, fostering confidence in the future, and promoting a positive outlook on life.
At the conclusion of the visit, the Deputy Chairman of the Jokargy Kenes presented festive gifts to each child and expressed warm care, attention, and support.